Poznat planety naší sluneční soustavy a dozvědět se spoustu zajímavostí o vesmíru. To slibuje procházka po planetární stezce v Horním Slavkově a jeho okolí. Jedná se o model v měřítku 1:1 miliardě. Každý metr na cestě má stejnou úměru jako milion kilometrů ve vesmíru. Přepočtu odpovídají také rozměry těles – modelů Slunce a planet, které jsou na každé z dvanácti zastávek včetně tabulek s popisem.

„Ohlasy na stezku jsou ze strany občanů rozporuplné. Mnoho z nich tvrdí, že brzy dojde k jejímu poničení,“ prohlásila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. „Naší snahou bylo nabídnout turistům nějakou zajímavost. Tím, že si trasu projdou, tak poznají nejen planety, ale i zároveň naše město,“ pokračovala starostka.

Délka naučné stezky je 6,5 kilometru. Začátek je na náměstí, kde lidé naleznou Slunce. Dál se musejí vydat do ulice Dlouhé a po cestě pod Lesoparkem. „Budete procházet město po místní komunikaci, potom po asfaltové cestě směrem ke koupališti. Po necelém kilometru odbočíte vpravo na lesní pěšinu, přes les k lyžařskému vleku okolo zahrádek a na sídliště do ulice Větrná,“ dočtou se zájemci na informativní tabuli.

A jak se stezka lidem líbí? „Ještě jsem si ji celou neprohlédl, ale už jsem se byl podívat u zhruba šesti zastávek. Mně osobně se moc líbí. Je to skvělý nápad. Vesmír a planety mě hodně zajímají,“ řekl desetiletý Radek Šetka z Horního Slavkova. „Myslím si, že právě tohle je na rozvíjení mysli a fantazie ten nejlepší přírodní lék. Lidé jsou dnes zvyklí sedět u televize nebo u počítače a na přímou realitu zapomínají,“ reagoval David Hrbáček ze Sokolova.