Na hradě Hartenberg je možno opět vidět čilý pracovní ruch. Až do konce srpna se tam budou sjíždět na nejrůznější projekty dobrovolníci ze všech světadílů. Hartenberský projekt je největší mezinárodní akcí dobrovolníků nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Rekonstrukce hradu, archeologické výzkumy, likvidace invazních rostlin, práce v parku a okolí nebo kemp umění, to jsou jedny z mnoha prací, ke kterým nadšenci z těch nejvzdálenějších koutů světa přispějí.

Na letošní camp dorazili dobrovolníci z Kanady, vzdáleného Mexika, Koreje, Velké Británie, ale i ze Švýcarska a Polska. Jsou mezi nimi i tři dívky, které při namáhavé práci nezůstávají za ostatními pozadu. „Překvapilo mě, jakou spoustu práce vykonají tato křehká děvčata. Jsem ale spokojen s výkonem všech dobrovolníků,“ uvedl majitel hradu Bedřich Loos.

Jeho slova dívky svorně potvrdily a ještě přidaly trochu humoru, který zde nechybí. „Přijely jsme, protože jsme toužily po změně a dobrodružství. Je to náš první workcamp, práce je těžká, ale užíváme si ji. Alespoň budou vypadat dobře naše postavy,“ uvedla Eloise za souhlasu Coletty a Carly.

V současnosti probíhají práce v jižním traktu Velkého paláce. Dobrovolník Salomon z Mexika zde při výkopových pracích objevil část šestihranné dlažby z podlahy bývalé kaple. Jeho nadšení bylo neskrývané a ihned si nález vyfotil a chlubil se ostatním. „Zajímám se o archeologii, a tak jsem využil možnost navštívit tento camp. Našel jsem již čtvrtý díl bývalé podlahy a mám z toho opravdu velkou radost,“ řekl Deníku.

Někteří z dobrovolníků jsou na Hartenbergu vůbec poprvé. „Je to má první cesta do Evropy a vedla rovnou sem, na workcamp na hradě Hartenberg. Chci poznat lidi z celého světa a tady k tomu mám skvělou příležitost,“ řekl Sunwoong z Koreje.

Vedoucí workcampu Dana Doubková, která je původem z Ústí nad Labem a nyní žije čtvrtým rokem v Londýně, má dobrovolníky na starost a pomáhá jim s překladem. „Zorganizovali jsme dobrovolníkům společné setkání s josefovskými občany při víkendovém kácení máje. Místní měli šanci praktikovat nebo se naučit cizí jazyky a dobrovolníci se ochotně a rádi učili českému jazyku. Dále měli možnost na výletě v Karlových Varech objevovat kouzlo lázeňské architektury,“ uvedla Doubková.

Dodala, že na workcampu se tvrdě pracuje pro podporu myšlenky pomoci dobrovolně dobré věci. Návštěvníci pracující nyní na hradě Hartenberg rozšířili seznam více než tisícovky dobrovolníků ze 49 zemí světa, kteří zde v minulosti přiložili ruku k dílu. Z Hartenbergu se postupně rozšířila mezinárodní dobrovolnická setkání i na další památky severozápadních Čech.

V letošním roce proběhne dvoutýdenní camp i v Bečově nad Teplou a v Kynžvartu.