Archeologové z Krajského muzea v Karlových Varech prováděli necelý měsíc průzkum na hradě Hartenberg v Hřebenech. Při sondování objevili nové skutečnosti, které je utvrzují v tom, že hrad zde stál už na začátku 13. století.

Literatura doposud uváděla vznik Hartenbergu v první polovině 14. století. Několik sond však odhalilo, že hrad zde stál již o sto let dříve. „Budu výsledky archeologického průzkumu ještě konzultovat s kolegy. Osobně si ale dovolím tvrdit už teď dřívější vznik hradu,“ uvedl archeolog Jiří Klsák.

Při sondách odborníci objevili pozůstatky tehdejší keramiky, hroty šípů nebo kamenný kvádr. Tento kámen používali naši předkové například při stavbě Chebského hradu. „Zatím se našel pouze jeden kus tohoto románského článku, ale věříme tomu, že se při stavbě používal. Nevěřím tomu, že sem byl odněkud dovezen pouze tento jediný. Proč by to tak bylo,“ pokládá si řečnickou otázku kastelán hradu Bedřich Loos.

Kamenný blok vážil 82 kilogramů a jeho vyzvednutí nebylo tak jednoduché. „Tahali jsme kámen pomocí lana z hloubky asi čtyř metrů a byla to docela dřina,“ podotkl jeden z pomocníků Ladislav Balog.

Kastelán dále řekl, že podobné průzkumy jsou velice přínosné. Konzultuje se podle nich další postup prací, sestavuje dokumentace a skládají střípky z historie. „Při obnově hradu dochází k mnoha doprovodným odhalením, která nás posouvají zase o kus dál. Jsme přesvědčeni, že Hartenberg skrývá ještě mnoho tajemství,“ doplnil Loos.

Hrad Hartenberg je jednou z nejstarších památek na českém území. V poválečné době chátral a v roce 1985 jej postihl ničivý požár, který z něj udělal ruinu. Rozsah škod byl obrovský, hlavní palác se zřítil na severní straně po základ, zůstalo jen narušené zdivo, dřevěné konstrukce vzaly zasvé, nádvorní budovy téměř zcela zmizely ze světa.