Jednu z prvních cest ve funkci nové prezidentky Evropského svazu lázní absolvovala ve čtvrtek Sigrun Lang. Vedla do jáchymovských radonových lázní.

Je to cesta pracovní, nebo za zdravím?
Jsem tu pracovně. Možná později za zdravím.

Počítáte tedy s tím, že v Jáchymově zůstanete déle?
Bohužel ne. Nyní jsem tady pouze na jeden den.

Je to možná jedna z vašich prvních pracovních cest. Proč jste si vybrala jako její cíl Jáchymov?
Má první pracovní cesta do České republiky to není. Dlouho jsem pracovala jako ředitelka lázní v Baden–Badenu, ale nyní máme kanceláře v Bruselu. Musím tedy objíždět evropské lázně a seznamovat se s novinkami. Dnes se v Jáchymově uskuteční pracovní zasedání organizace, která lázeňským organizacím uděluje certifikát ISO. Jáchymov jsem si tedy nevybrala. Karlovarsko ovšem dobře znám. Dva roky jsem byla primátorkou Baden–Badenu, který je partnerským městem Karlových Varů.

České lázeňství se v současnosti potýká s problémy ve vztahu se zdravotními pojišťovnami. Je to pouze český, nebo celoevropský fenomén?
V Německu je v současné době rovněž zdravotní reforma. V etapách šesti až sedmi let se v rámci této reformy dává lázeňským organizacím stále méně peněz. Tomuto zhoršujícímu se stavu musí jednotlivé lázně přivyknout. Ve Francii i v ostatních zemích Evropské unie je to stejné. Lázeňské pobyty se zkracují, tím pádem je i méně procedur. Lázně se proto musí přeorientovat.

Kudy vede cesta, aby lázeňské organizace v této těžké době přežily?
Konkrétně mohu mluvit pouze o Baden–Badenu. Tamní lázně se hodně soustřeďují na pořádání kongresů, což je ovšem u nás už dlouholetá tradice. Samozřejmě organizují i různá kulturní setkání. Ale teď globálně. Když stát stále méně a méně podporuje lázeňství, musí si představitelé lázeňských organizací rozmyslet, kde získají nové hosty. Tito hosté už nepřijdou přes zdravotní či penzijní pojišťovny. Jsou to totiž lidé, kteří jsou připraveni pro své zdraví něco udělat. Mnozí z nich už naštěstí pochopili, že je dobré býti déle zdraví.
Dříve to bylo tak: Když jsem nemocný, musí se o mě postarat stát. Ale dnes jsou lidé připraveni, že se o sebe musí postarat sami.
Na druhou stranu poskytovatelé služeb musejí dbát na to, aby atmosféra v lázních nebyla tak neosobní jako dříve. Dobrým příkladem v tomto ohledu jsou i jáchymovské lázně. V Jáchymově se dobře starají o to, aby atmosféra lázní byla pro jejich hosty příjemná. Dnes se tento přístup označuje moderním slovem wellness.

Myslíte si, že české lázně mají dostatečný potenciál potřebný na to, aby se s touto situací vypořádaly?
Jsem si tím jistá. Je to vidět jak v Jáchymově, tak v Karlových Varech. Plány v těchto dvou městech nezůstaly jenomv hlavách manažerů, ale ti je dokáží i uskutečňovat a nabízet světu. O tom svědčí mimo jiné také fakt, že do jáchymovských lázní jezdí pestrá mezinárodní klientela.