Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prioritní cíl: vyřešit stav jáchymovské mateřské školy

Jáchymov — Dávat peníze na vznik městské policie je za současné ekonomické situace nereálné, tvrdí starosta Jáchymova Bronislav Grulich.

25.2.2009
SDÍLEJ:

Bronislav Grulich, starosta JáchymovaFoto: DENÍK/Petr Kozohorský

Říká se mu „Brána Krušných hor“. Počtem obyvatel malé, ovšem bohatou a pohnutou historií i současností významné město: Jáchymov. Místo, které každoročně láká desetitisíce lidí, jimž vrací díky pramenům radonem nasycené vody zdraví.

Město, které má dvě tváře: tu, která se objevuje na pohlednicích (a která zachycuje překrásné historické stavby, lázeňská sanatoria a přírodní zákoutí), a pak tu méně patrnou i méně propagovanou. Na ní jsou vidět bortící se opěrné zdi, domy, které už těžko dá někdo dohromady, a město, kde se starostové střídají jako na běžícím pásu.

Poslední střídání stráží se na jáchymovské radnici uskutečnilo vloni.

Poté, co z postu starosty odešel Jaroslav Vondráček, nahradil jej Bronislav Grulich.

Nechme stranou důvody, které ke změně na čele města vedly… Myslíte si, že se od doby odvolání Jaroslava Vondráčka situace na jáchymovské radnici stabilizovala?
Myslím si, že se určitě stabilizovala. V tuto chvíli zastupitelé až na jednu či dvě výjimky táhnou za jeden provaz. Veškeré složitější záležitosti s nimi konzultuji… Situace je podle mého názoru stabilizovaná.

V souvislosti se změnou ve funkci starosty došlo i ke změně na postu místostarosty. Ten je dnes oproti minulosti neuvolněný. Proč?
V zásadě nový pan místostarosta Petr Bohdálek má svoji vlastní podnikatelskou činnost. Usoudil, že by nemohl v tuto chvíli opustit partnery ve firmě. Tak šel cestou neuvolněného funkcionáře.

Projevilo se to nějak na chodu radnice?
Jednoznačně pozitivní je fakt, že jsme s panem Bohdálkem vytvořili docela dobrý tým, který se skvěle doplňuje. Současný místostarosta převzal některé činnosti, které dříve dělal bývalý starosta Vondráček. Mám na mysli hlavně práci na přeshraničních projektech. V tom je podle mého názoru daleko úspěšnější, než jsme předpokládali. Spolupráci s mým zástupcem si prostě velice chválím. Další plus se projevil v poměrně výrazných úsporách mzdových prostředků. To jsou tedy dvě pozitiva. Negativní stránkou tohoto řešení je, že nejsme kdykoliv na radnici k dispozici občanům. Pan místostarosta tady tráví řekněme čtyři hodiny denně. A já, když musím odjet na nějakou služební cestu, není na radnici nikdo ze statutárních zástupců města. To někdy přináší drobné problémy zejména ve vztahu k občanům města. Ti často přicházejí, a chtějí mluvit s někým ze statutářů, ale my tady prostě nejsme.

Zmínil jste úspěchy místostarosty na poli přeshraniční spolupráce. Daly by se nějak konkretizovat?
Zjednodušeně by se dalo říci, že nastal posun. Dříve se jenom hovořilo, byly vznosné cíle, ale konkrétní práce, konkrétní pojekty vidět nebyly. Podařilo se tak například připravit projekt, který jsme podávali těsně před koncem loňského roku. Jde v něm o nákup nového hasičského vozu pro jáchymovské dobrovolníky. Ale více by vám o tom řekl sám pan místostarosta.

Dá se říci, jaké nejdůležitější projekty čekají Jáchymov letos?
Co se týká dotací, máme zpracované dva projekty. Preferujeme projekt rekonstrukce části zdravotního střediska na mateřskou školu. Obě dvě současné školy, které jsou v Jáchymově v provozu už řadu let, nevyhovují požadavkům hygieniků. Už asi pět let máme od hygieny nůž na krku. Školky fungují jenom díky výjimce, kterou jim udělili. Ta ale může každým rokem skončit. Pokud hygienici dospějí k názoru, že se radnice k problému staví laxně, školky jednoduše zavřou. Nedovedu si dost dobře představit, co by to v Jáchymově udělalo.
Takže rekonstrukce části zdravotního střediska na školku je pro nás jedním z prioritních cílů. Pokud se nám nepodaří získat dotace, tak budeme chtít tuto otázku řešit z vlastních prostředků. Bude to dramatické, protože rozpočtové náklady jsou přibližně dvacet milionů korun včetně dětského hřiště a nové kotelny.
Museli bychom do toho ale jít stejně, protože jde o dlouhodobě neřešený stav a je velké riziko, že by školky nemusely do budoucna fungovat.
Druhým projektem je revitalizace náměstí Republiky, což je akce za přibližně 40 milionů korun. Původní rozsah měl být větší, ale protože v dotační kapitole je méně peněz, jsme se rozhodli rozdělit realizaci projektu do tří etap. V té první za čtyřicet milionů by se měla dělat horní část náměstí od kostela svatého Jáchyma přibližně po budovu spořitelny. Měla by tam vzniknout pěší zóna včetně parkových úprav. Ale tento projekt pro nás není až tak důležitý. Na rozdíl od otázky mateřských škol.

To jsou velké projekty. Ale zbylo v plánech místo i na drobnější akce?
Samozřejmě. Minulý týden jsme například na krajském úřadě podávali žádost z oblasti prevence kriminality. Urychleně jsme zpracovali takový projektík na dětské hřiště u základní školy. Jáchymov má dle statistiky největší kriminalitu v Karlovarském kraji, takže doufáme, že zodpovědní lidé na kraji vezmou tento fakt v potaz. Potvrzují to ostatně také materiály z obvodního oddělení i okresního ředitelství policie, které jsou součástí žádosti. Policisté v nich doporučují, aby nám kraj vyšel vstříc.
Pokud se to podaří, chtěli bychom vybudovat hřiště na malou kopanou s umělým povrchem a s nejrůznějším sportovním nářadím.

V souvislosti s bezpečností ve městě mě napadá ještě jedna otázka. V minulosti se spekulovalo o opětovném zřízení jáchymovské městské policie. Tento projekt úplně zapadl, nebo s myšlenkou stále koketujete?
Vše je otázka peněz. Rozpočet Jáchymova je přibližně čtyřicet milionů korun. Něco málo přes… Po letech máme konečně přebytkový rozpočet, který není sanován prodejem městského majetku. Přebytek je ve výši 4,5 milionů korun. Pak se nám vrátí ještě nějaké dotace, takže budeme dejme tomu sedm milionů korun v plusu. Samozřejmě nevíme, jak se do toho promítne současná krize. Při přípavě rozpočtu jsme počítali s nárůstem hospodářství o tři procenta. Reálné výsledky budou ale zřejmě jiné. Doufáme jen, že se republika nedostane do recese.
Takže kdyby klesly daňové výnosy, zbyde nám, a teď opravdu střílím od boku, 5,5 až šest milionů korun, se kterými můžeme něco dělat.
Zřízení městské policie by nás přišlo na dva až dva a půl milionu korun. Každoroční provoz by pak město stál dejme tomu milion, samozřejmě podle počtu strážníků. Na zastupitelstvu jsme se proto shodli, že pro tuto chvíli je pro Jáchymov nereálné dávat peníze na vznik městské policie.

Říkáte, že situace na poli kriminality je v Jáchymově kritická. Nedalo by se proti tomu něco dělat? Třeba zřídit kamerový systém?
Kamerový systém by byl také vhodný. Ale v zásadě budeme omílat stále to stejné: Vše je otázka peněz. V Jáchymově už byl v minulosti zřízen kamerový systém. Město za něj tehdy zaplatilo 100 tisíc korun. A v zásadě je k ničemu.
Nejjednodušší cestu, jak zvrátit nelichotivý stav, tedy vidím ve zkvalitnění spolupráce s Policií České republiky. Problém je v tom, že se jáchymovští policisté dlouhodobě potýkají s podstavem. Podle informací, které mám od velitele, chybí ve výkonu služby pět lidí. Počátkem února měl sice nastoupit desátý policista, nicméně podstav je dlouhodobý.

Autor: Petr Kozohorský

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení