Jaký bude rok 2009 z pohledu událostí v Karlovarském kraji? Trumf drží v rukách Karlovy Vary, které na konec června plánují velkolepé otevření haly. V Ostrově se například na podzim uskuteční první ročník sochařského sympozia. Historický Bečov nad Teplou oslaví v letošním roce 610. výročí svého založení.

A co chystá Karlovarský kraj? Ten letos dokončí druhou část už třetí etapy modernizace letiště v Olšových Vratech.

Karlovy Vary otevírají halu

Karlovarská multifunkční hala měla být původně otevřena už za několik týdnů. Předpokládaný termín připadal na březen až duben.

První velkou událostí, která se tu měla konat, bylo jarní mistrovství světa ve sledgehokeji, kvůli kterému absolvovalo vedení města s bývalým ředitelem KV Areny Milanem Bártlem (ODS) i cestu do Ameriky, kde chtěli projednat pořadatelství Karlových Varů v tomto významném mezinárodním klání. Poté, co město v těchto jednáních dopadlo úspěšně, přišlo však náhlé rozhodnutí, že hala se do této doby nestačí dostavět.

Důvodem jsou některé vícepráce, konkrétně stavba kina s kapacitou 1400 míst, které má sloužit pro účely mezinárodního filmového festivalu (MFF).

Festival bude mít v hale hlavní stanoviště. Zahájení festivalu se má konat i letos v hotelu Thermal. Pak se ale hosté mají přesunout do multifunkční haly. A aby si pořadatelé MFF byli jisti, že při těchto slavnostních okamžicích v novém prostředí vše klapne, vyzkouší si halu nejdříve nanečisto.

Hala se má stát hlavním tématem i červnové mezinárodní konference, kterou v Karlových Varech pořádá Česká komora autorizovaných inženýrů.

Stará Role přijde o kino v Lidovém domě

Město Karlovy Vary chce realizovat i některé jiné zásadní investice. „Tou je rekonstrukce Lidového domu ve Staré Roli, se kterou počítáme letos na jaře,“ uvedl mluvčí radnice Jakub Kaválek a připomenul, že v rámci této akce dojde ke zbourání kina, které je nevyužívané od roku 1995. Obnovit by se tu měl nejen společenský sál, ale i restaurace.

Pro vedení města je také důležité, že letos se začne s čerpáním 420 milionů korun v rámci dotací z Evropské unie. „Jsou to totiž poslední peníze, které od Unie dostaneme,“ konstatoval Kaválek.

Město očekává i další výhody díky Evropské unii, a to v rámci předsednictví České republiky. „Předpokládáme, že zájem o naši republiku by díky tomu mohl vzrůst. Karlovy Vary jsou přitom po Praze druhým nejnavštěvovanějším místem u nás. Proto počítáme i s tím, že Karlovy Vary navštíví i některé významné osobnosti,“ podotkl mluvčí karlovarského magistrátu.

Ministři evropských zemí zamíří do lázní

Právě předsednictví České republiky Evropské unii se Karlovarského kraje významně týká. Na jaře se totiž sejdou všichni ministři pro místní rozvoj evropských zemí v hotelu Casino v Mariánských Lázních. Informovala o tom krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Vedle toho vedení kraje plánuje na jaře také dokončení druhé části třetí etapy modernizace letiště. „Celkový rozpočet projektu byl devadesát osm milionů korun. Letos zbývá proinvestovat ještě čtyřicet osm milionů,“ upřesnila mluvčí s tím, že konkrétní termín dokončení připadá na letošní duben.

Kraj letos zahájí rekonstrukci a dostavbu Prvního českého gymnázia v Karlových Varech, jejíž předpokládané náklady počítají se 70 miliony. „Letos by se mělo prostavět padesát tři milionů,“ doplnila Pavlíková.

Významná událost čeká Ostrov, kde letos kraj začne s výstavbou Centra technického vzdělávání za 408 milionů korun, z nichž by letos mělo být proinvestováno 172.

Ani letos nebude Karlovarský kraj chybět na prezentacích na různých veletrzích. Řada z nich se koná i v zahraničí, a to například v rámci expozice České republiky, kterou pořádá agentura Czech Tourism (CzT). „Těch je konkrétně sedmnáct a nejvýznamnější pro náš kraj je prezentace na ITB v Berlíně, WTM v Londýně a MITT v Moskvě. Z celkové nabídky CzT jsme se snažili vytipovat veletrhy na teritoriích, odkud přijíždí obchodně důležitá klientela zpravidla do celého Karlovarského regionu, nebo naopak ty, prostřednictvím kterých se snažíme oslovit pro region nové, marketingově zajímavé trhy,“ vysvětlila mluvčí Pavlíková.

Vedle toho se bude Karlovarský kraj prezentovat na pěti veletrzích, z nichž je podle Pavlíkové nejvýznamnější berlínský.

Ostrov plánuje nové sympozium

Vedení Ostrova letos chystá zahájení velké výstavby nové knihovny, s čímž řada občanů nesouhlasí. Tato akce se stala i hlavním tématem Dne s Deníkem v Ostrově, který se tu konal loni na jaře. „Chceme se také pustit do nového hřiště pro adrenalinové sporty a dětské letní scény,“ informoval starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

Zajímavou kulturní událostí bude zářijové sympozium. „Bude to sochařské sympozium, které se bude konat v prostorách zámeckého parku,“ doplnil starosta Bureš.

Bečov bude slavit

Bečov se letos chystá na velké oslavy u příležitosti založení města, od něhož uplyne už 610 let. „Letos to bude 610 let, co byla Bečovu udělena první městská práva. V záměru vedení města je na počest tohoto významného roku podpořit občanské akce v různých oblastech společenského života, ty, které jsou oblíbenými a očekávanými městskými událostmi, i nově naplánované,“ informovala bečovská starostka Olga Haláková.

V lednu tak zasedne přípravná pracovní skupina, ve které budou zastoupeni členové rady města a zástupci místních institucí. „Jejím úkolem bude připravit kalendář akcí, který bude následně schvalován na únorovém zastupitelstvu souběžně s rozpočtem města na rok 2009,“ dodala starostka Bečova.

Gang Zádamských a Losovačka

Rok 2009 byl měl být zlomový i v kauze takzvaného zločineckého gangu rodiny Zádamských. Dá se předpokládat, že letos už by měly padnout některé verdikty pro 12 z obžalovaných, z nichž devět zůstává ve vazbě a desátý si už odpykávátrest za jiné delikty.

V lednu se také dvě bývalé policistky Michaela Krýslová a Radka Kadlecová z karlovarské cizinecké policie dozvědí, zda budou usvědčeny z braní úplatků a půjdou následně za mříže. Obžaloba je totiž viní z toho, že na přelomu let 2006/2007 za úplatu legalizovaly u nás pobyt cizinců, konkrétně Vietnamců. Mělo jít o desetitisíce korun za jeden případ. Aféra vyplavala na povrch před třemi lety. Bývalé policistky nakonec usvědčila až skrytá kamera, kterou do kanceláře umístili detektivové z Inspekce Ministerstva vnitra.

Letos by měl padnout také konečný verdikt ve věci Karlovarské losovačky.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže na začátku loňského roku s plnou platností potvrdil své původní rozhodnutí, tedy že bylo omezení uchazečů o zakázku na stavbu karlovarské multifunkční haly nestandardní a v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Za to udělil městu půlmilionovou pokutu. Pokutu nakonec zaplatila firma Stormen, která pro město výběrové řízení pořádala.

Město se ale proti rozsudku antimonopolního úřadu odvolalo, a to ke Krajskému soudu v Brně. „Jde nám o zachování dobrého jména Karlových Varů, protože stále trváme na tom, že město postupovalo v souladu se zákonem,“ uvedl před časem mluvčí radnice Kaválek.

Losovačkou ale problémy pro vedení města Karlovy Vary v letošním roce nekončí.

Evropská komise má zájem podívat se na projekt Thermae Europe, jejímž hlavním pořadatelem jsou právě Karlovy Vary. Projekt, který je částečně hrazen penězi z Evropské unie, už prošetřuje protikorupční policie.

Protikorupční policie se zabývá také například prodejem bývalého nákupního střediska Severka na sídlišti Čankovská či stále některými žalobami kolem multifunkční haly.