Stavební úřad včera obdržel stížnost starosty Jenišova Ivana Truksy na počínání uživatele domu čp. 159 v obci. Ten si podle starosty svévolně přivlastnil a oplotil pozemek, který k domu nepatří.

„Jde o přibližně 240 metrů čtverečných, na něž má pronájemní smlouvu Jenišov. S Pozemkovým fondem jsme ji uzavřeli v září loňského roku a je stále platná. Nikdo nám ji nevypověděl, o tom bych musel vědět,“ vysvětlil Truksa.

Starosta dodal, že podle jeho informací dům obývá karlovarský radní Václav Tomášek (ODS).

„Písemně to ovšem nemám,“ dodal. „To ale neznamená, že si tady může dělat, co chce. Pozemek je veden jako biokoridor, tudíž nemůže být oplocen. Vede přes něj obecní kanalizace, vodovod a vysoké napětí. Proto žádám stavební úřad o prošetření celé věci,“ znovu zdůraznil Truksa.

Že dům skutečně obývá radní Tomášek, potvrdil majitel objektu, bývalý karlovarský náměstek Jan Duda.

„Přišel za mnou asi tak před dvěma lety, že by o dům měl zájem. Znali jsme se, protože měl ode mne kdysi v pronájmu restauraci v Březové. Pronájemní smlouvu podepsala paní Svobodová a on odkoupil vnitřní zařízení domu. Oba mají ode mne plnou moc, že se můžou o dům starat. Smlouva o nájmu je dlouhodobá a má předkupní právo,“ vysvětlil Jan Duda.

Nad tím, že pozemek u domu Tomášek rozšířil a oplocuje zídkou, se Duda podivil.

„Rozhodně bych se tím teď nezabýval. To bych dělal až tehdy, pokud by byl dům skutečně můj. A ne když ho mám jen v pronájmu,“ uvedl Duda.

Radní Václav Tomášek včera nezvedal telefon a nereagoval ani na dotaz zaslaný prostřednictvím SMS.

„Rád bych pomohl, je to však jeho soukromá záležitost,“ konstatoval Lukáš Pokorný, mluvčí karlovarské radnice.

Pro MF DNES Tomášek uvedl, že má kladné vyjádření od geologů a dalších lidí, kteří pozemek zaměřovali.

„To bych o tom musel něco vědět. S tím přece musí obec souhlasit,“ odmítl Truksa jeho slova. To, že má sporný pozemek v nájmu Jenišov, potvrdili i na Pozemkovém fondu.

Stavební úřad se bude podle vedoucí Ivany Doubové případem zabývat až po návratu ředitele fondu Jaroslava Lopaty z dovolené.