VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud rozhodl o ukončení provozu v porcelánce

Praha, Karlovarsko — Městský soud v Praze v pátek 23. ledna 2009 rozhodl o ukončení provozu podniku Karlovarský porcelán ke dni 31. března 2009. Zaměstnanci mají strach, že ještě tento týden dostanou výpověď ze zaměstnání.

25.1.2009 3
SDÍLEJ:

Markéta Hanzálková má obavy, že na dnešním setkání s insolvenčním správcem se dozví, že dostane od Karlovarského porcelánu kvůli špatné situaci v podniku výpověď.Foto: DENÍK/Daniel Seifert

Právě kvůli tomuto zásadnímu verdiktu svolává na pondělí (26. ledna) insolvenční správce KP Tomáš Čermín mimořádnou tiskovou konferenci. Bližší informace ale o víkendu odmítl Deníku sdělit.

„Ano, je to pravda. Právě proto jsem svolal na pondělí do sídla porcelánu tiskovou konferenci, aby tato věc byla interpretována správně. V rozhodnutí městského soudu, které je obsaženo na internetu, sice stojí, že vKarlovarském porcelánu bude ukončen provoz, ale už tam není řečeno bé. Takto vypadá usnesení poněkud dramaticky. Na pondělní konferenci řeknu více, teď bohužel ne,“ uvedl pouze správce Čermín.

"Je to naplánovaná věc. Jde pouze o preventivní opatření."
Vlastimil Argman, ředitel KP

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu z toho nemají dobrý pocit. Například Markéta Hanzálková se obává, že ona a stovky dalších jejích kolegů se v pondělí dozvědí, že dostanou výpověď. „Co s námi bude? To tu budeme ještě dva měsíce pracovat, než bude ukončen provoz, a to bez jistoty, že za to dostaneme peníze? A to jenom proto, abychom tu zůstali, a s námi tak měl podnik větší cenu?“ klade si otázky Hanzálková.

Zusnesení samosoudce Jiřího Rady, které je knahlédnutí na portálu justice.cz, vyplývá, že návrh na ukončení provozu vKarlovarském porcelánu vzešel už 21. ledna na schůzi věřitelského výboru právě od Čermína.

„Tento návrh odůvodnil správce zejména tím, že se vdosavadním průběhu řízení nepodařilo zcela uspokojit veškeré pohledávky věřitelů, které vznikly po 14. říjnu loňského roku, kdy byl vyhlášen úpadek na Karlovarský porcelán. K 21. lednu tak zůstávají neuhrazené zejména mzdové nároky zaměstnanců, a to za měsíce listopad a prosinec vcelkové výši 21, 7 milionu korun, a zákonné odvody ztěchto mezd ve výši 10,8 milionu korun,“ stojí se vusnesení.

Soudce Rada dále píše, že tento nepříznivý trend se podle správce Čermína nepodaří zvrátit ani předpokládanými tržbami za první čtvrtletí letošního roku. „Přes realizovanou inzerci nebyla do 21. ledna podána žádná nabídka na odkoupení celého podniku,“ píše dále Rada s tím, že insolvenční soud může toto usnesení kdykoliv změnit či zrušit, pokud se během konkurzu na Karlovarský porcelán objeví nové skutečnosti nebo odpadnou důvody, proč soud takto rozhodl. (Celý text usnesení si můžete přečíst ZDE.)

Podle ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana byl tento krok plánovaný a nejde o nic dramatického.

„Jde jen o preventivní opatření. Podobně jsme postupovali i vpřípadu, kdy jsme se rozhodli khromadnému přihlášení zaměstnanců na úřady práce,“ poznamenal Argman s tím, že tento scénář byl nastaven pro případ, že se do konce ledna neobjeví žádný potenciální kupec porcelánky. „S tím musíme zkrátka dopředu počítat,“ konstatoval.

Ředitel Argman zároveň dodal, že na účty pracovníků KP už byl konečně v pátek zaslán zbytek listopadové výplaty.

Zaměstnanci však o víkendu ještě peníze neměli. „Nikdo tu nic neví. Nikdo nám nic oficiálního neřekne. Výplaty měly odejít na účty už ve středu, pak nám bylo slibováno, že odejdou v pátek. Na účtu je ale ještě nemám. Je to už měsíc a půl, co jsme bez výplaty. Nikoho tu přitom nezajímá, že už nemáme ani na jídlo,“ poznamenala Markéta Hanzálková, pro kterou padesát procent listopadové výplaty činí sedm tisíc korun.

Markéta Hanzálková už si raději začala hledat nové zaměstnání. „Práce v regionu ale není,“ uzavřela.

Autor: Jana Kopecká

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení