Pouze Alternativa pro Karlovarský kraj vyjádřila výhrady ke zrušení poplatků jako celku a refundace poplatků v nemocnicích zřizovaných Karlovarským krajským úřadem. Také toto bylo tématem prvního kola koaličních jednání, které se ve čtvrtek od ranních hodin konalo v sokolovském sídle vítězné ČSSD.

V hodinových intervalech přicházeli vyjednavači jednotlivých politických stran, které po krajských volbách obsadí pozice v zastupitelstvu kra­je.

„To, že Alternativa nemá stejný postoj ke dvěma bodům našeho programu, neznamená, že je mimo hru. Závěry schůzky předneseme krajskému výboru ČSSD, který zaujme stanovisko,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci předseda krajského výboru ČSSD Pavel Poc.

O tom s kým půjdou do koalice nechtěli po čtvrtečním vyjednávání sociální demokraté spekulovat. „Opravdu vyčkejte na výsledky druhého kola. to se uskuteční příští týden ve středu,“ doplnil lídr strany a zároveň pravděpodobný budoucí hejtman Josef Novotný.

„Dnes jsme zároveň požádali hejtmana Josefa Pavla, aby svolal ustavující zastupitelstvo na 6. listopadu,“ uvedl Novotný a zároveň odmítl jakékoli spekulace, že existuje nějaká tajná dohoda mezi ČSSD a ODS. Měla se týkat toho, že občanští demokraté veřejně podpoří v druhém kole senátních voleb na Chebsku kandidáta za ČSSD Miroslava Nenutila. To potvrdil lídr za ODS Josef Pavel, ale špičky krajské ČSSD to dementovaly.

Pavel už ale ve čtvrtek prohlašoval něco jiného. „O žádné dohodě jsem nemluvil. Žádná dohoda uzavřená nebyla. To byla akce chebské ODS a vůbec nesouvisela se čtvrtečním jednáním v Sokolově,“ tvrdil Pavel.

Informace o dohodě s ČSSD popřel včera i další člen vyjednávácího týmu ODS, starosta Sokolova Karel Jakobec. Nicméně potvrdil, že jakési usnesení existuje. „Až ve středu večer se poprvé sešla regionální rada ODS, na které jsme se dozvěděli, že v Chebu přijali toto usnesení. Spíše bych to bral ale jako podanou ruku senátorovi za ČSSD než jako politický kalkul,“ prohlásil ve čtvrtek Jakobec.

Občanští demokraté se i přes tyto okolnosti ve čtvrtek s vyjednávacím týmem ČSSD v Sokolově sešli. „Řešili jsme programové body, zatím jsme se nazabývali personálním obsazením. Naše průsečíky v programových bodech jsou dobré. Mám z toho dojem, že bychom se mohli domluvit,“ upřesnil Jakobec s tím, že u dvou požadavků, tedy u neziskových nemocnic a refundací poplatků, řešili společně možné procesní problémy.

K požadavkům ČSSD naopak nemá výhrady KSČM. „Naše programy se vesměs shodují. Řešili jsme pouze některé neshody. Podle mě šlo o seriózní jednání a doufáme, že nás ČSSD osloví na jednání příští týden,“ uvedl lídr KSČM Jaroslav Borka.

Za Hnutí Doktoři jednali s ČSSD Jaroslav Žák, Berenika Podzemská a Dalibor Stach. „Atmosféra byla dýchatelná. Našli jsme i programovou shodu a naše priority byly téměř identické. Přestože personální shoda ještě neuzrála, naděje na společnou koalici zůstala zachována,“ uvedla lídr Doktorů Berenika Podzemská.

Dita Urešová, Jana Kopecká, Ivana Kalinová