Obyvatelé Karlovarského kraje od 1. září při návštěvě jakékoliv lékárny v kraji ušetří. Právě v tento den totiž začne platit proplácení třicetikorunového poplatku ve všech lékárnách. Rozhodla o tom tento týden ve čtvrtek rada kraje. S tím ale zásadně nesouhlasí krajská opozice, která upozorňuje, že peníze na poplatky budou krajské samosprávě chybět.
„Nařízení skutečně vstoupí v platnost ve všech lékárnách, to znamená i v těch soukromých. Zájemce, který bude chtít třicetikorunový poplatek od kraje proplatit, si buď přímo v lékráně vyzvedne k tomu konkrétní žádost a nebo si ji stáhne na internetových stránkách kraje,“ informuje mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
Mluvčí zdůraznila, že tuto žádost bude muset zájemce poslat do tří pracovních dnů od té doby, co lékárnu navštíví. „K dané žádosti je potřeba připojit doklad o tom, že člověk poplatek skutečně uhradil,“ upřesňuje Pavlíková.
Danou žádost pošle zájemce na krajský úřad, který mu třicet korun pošle na bankovní účet. „Lidé však o proplácení mohou žádat i hromadně, to se například vyplatí klientům z domovů pro důchodce, protože tak ušetří na poštovném,“ podotýká mluvčí s tím, že systém zatím bude platit do konce roku. Vedení kraje totiž stále doufá, že dojde ke změně legislativy a poplatky budou zcela zrušeny.
Otázkou zatím zůstává, na kolik tato změna Karlovarský kraj přijde. Už jen na proplácení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních kraj uvolnil přístup do rezervního fondu řízení likvidity, kde je třicet milionů korun. Krátce po krajských volbách odhadovala vítězná strana ČSSD, že jen tyto poplatky přijdou kraj ročně na osmnáct milionů korun. „Z fondu bylo v rámci poplatků v krajských zdravotnických zařízeních doposud uvolněno osm milionů korun,“ dodává mluvčí Pavlíková.
Karlovarský kraj před časem připustil, že celosvětová krize na něj dopadla více, než se očekávalo. I to bylo podle krajské koalice příčinou, proč kraj letos razantně zkrátil příspěvky na lesní hospodářství obecním lesům. Lesní hospodáři však opakovaně v Deníku poznamenali, že to je právě kvůli proplácení zdravotnických poplatků.
Podle starosty Ostrova a krajského zastupitele Jana Bureše (ODS) je usnesení koalice pouhým populismem. „Takovéto nakládání s penězi daňových poplatníků je neúčelným hospodařením, kdy se selektivně zvýhodňuje jen určitá část obyvatelstva. Zajímalo by mě konkrétně, zda takto bude kraj postupovat i v případě dvou soukromých nemocnic, kterým poplatky neproplácí. Když ano, tak by se měly proplácet všem,“ říká Bureš a pokračuje: „Tyto peníze se musí z něčeho vzít, a proto budou někde chybět, ať už jde o silnice, školství či v konečném důsledku samotné zdravotnictví.“
Jak zastupitel dodává, systém zdravotnických poplatků je otázkou parlamentu a vlády, a proto by se měl rozhodnout na celostátní úrovni a kraj by do něho neměl vůbec zasahovat.
Podobný názor má i magistra nejdecké lékárny Olympia Lenka Dosadilová. „Lidem to přeji, protože někteří na poplatky skutečně nemají. Ale faktem zůstává, že regulace je zapotřebí. Současný systém je bohužel špatně nastavený, mohlo se to řešit třeba formou doplatků. Brát ale peníze z kraje, to mi nepřijde správné ani efektivní, protože určitě budou nakonec chybět, například na silnicích,“ dodává.