Návrh hejtmanství zazněl při návštěvě hejtmana Josefa Novotného v Pekingu a jakmile vlastník lázeňských objektů, firma C. T. S. Duo, předloží studii o současném stavu nemovitostí, zajistí kraj zprostředkování kontaktů a zahájení jednání. Informovala o tom mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Nabídka na vstup čínských investorů zazněla při schůzce jednatele C. T. S. Duo Petra Dostála s hejtmanem Novotným. Ten uvedl, že podnikatelé z Pekingu se o Kyselku zajímají a chtěli by v ní investovat.

Dostál ČTK řekl, že možnost vstupu čínského kapitálu do obnovy Kyselky zatím bere s rezervou, ale nabídku kraje vítá. „Brali bychom jakéhokoliv investora, jehož záměr by byl seriózní. Dosud se žádný takový neobjevil,“ uvedl.

Projekt na záchranu bývalých lázní v Kyselce jako celku je ale podle něj vzhledem ke značným nákladům nereálný. Odhaduje, že je nutná minimálně miliarda korun. Proto C. T. S. Duo chystá projekt, jenž by zachoval alespoň ty nejdůležitější stavby. „Vedle muzea lázeňství Karlovarského kraje by v Kyselce mělo vzniknout turistické centrum,“ uvedl. „Chtěli bychom, aby se letos povedlo zahájit alespoň územní řízení,“ dodal.

Mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál ČTK řekl, že orgán památkové péče vydal nařízení a uložil v něm společnosti C. T. S. Duo, aby v Kyselce provedla nezbytné zabezpečovací práce. Mají zabránit další devastaci objektů.

„Opravy mají odstranit ty nejakutnější závady. Problém je ale v tom, že vlastník má k budovám u bývalé promenády statický posudek, podle kterého do nich nemohou z bezpečnostních důvodů dělníci,“ uvedl mluvčí.

„Na už zdevastovaných objektech v Kyselce se uplynulá zima výrazně podepsala a spadly další dvě střechy,“ uvedl starosta obce Josef Janát. Poznamenal, že tlak na majitele nemovitostí, aby s nimi něco začal dělat, nyní vyvíjí hlavně památkáři karlovarského magistrátu.

Lázně získal jako první po roce 1990 podnikatel Karel Franta z Prahy. Poté je převedl na Friedericha Beckera z Německa. Toho později zatkla policie za podvody. Předtím ale prodal lázně Udo Markardovi z Bad Kisingenu, který byl v Německu odsouzen za závažné trestné činy. Od Markarda koupil zpustlou Kyselku Dagestánec Šamil Chalitujev a sliboval do ní stamilionové investice. Muž ale zbankrotoval, než projekt stačil uskutečnit.

Prodej bývalých dětských lázní formou licitace se pak konal celkem třikrát. Poprvé nebyl žádný zájemce, podruhé vydražila komplex budov za vyvolávací cenu 30 milionů korun firma Rukua, ovšem nezaplatila do stanoveného termínu.

Při třetím prodeji v lednu 2006 uspěla C. T. S. Duo s nabídkou 16,5 milionu korun. Objekty převzala už značně zdevastované a na nezbytné zajišťovací práce dosud vynaložila přes devět milionů korun.

(čtk)