Sociální sféra v Karlovarském kraji má problémy s financováním. Hejtman Josef Novotný (ČSSD) si sliboval, že v této problematické otázce mu pomůže ministr práce a sociální oblasti Petr Nečas (ODS), který region navštívil toto úterý.

Opak byl ale pravdou.

„Kraje nedostanou od vlády ani korunu, dokud nezruší refundaci poplatků v nemocnicích, znělo unisono z vlády,“ uvedl hejtman na čtvrtečním jednání zastupitelstva.

Ke kritice se přidal i Miloslav Čermák, hejtmanův náměstek pro sociální sféru. „Dokud nebudeme poslouchat vládu, nebudeme mít nic. Podle něj mohla kraji v tomto případě pomoci ODS, jejíž zástupci sedí v krajském zastupitelstvu. Místo toho ale region podle něho tato krajská opoziční strana spíše poškodila,“ uvedl Novotný.

„Ač se tohoto setkání účastnil i senátor, který se v sociální oblasti vyzná, na obhajobu kraje jsme zůstali s hejtmanem sami. Ze strany ODS, která setkání organizovala, nepadlo ani jedno slovo na ochranu kraje. Byli jsme tím velmi zklamáni. Je škoda, že lidé nevědí, jak se někteří jimi volení zastupitelé chovají na veřejnosti,“ prohlásil Čermák.

Dodal, že ministr Nečas se oprostil od svých politických zásad a jednal zcela konstruktivně. Podle něho se toto ovšem už netýká krajské ODS, u které evidentně převažovala potřeba prosadit své politické zájmy nad zájmy občanů Karlovarského kraje.

„Namísto toho jsme vyslechli, že na taková jednání je náš kraj ze strany vlády zvyklý, “ dodal s tím, že stranická příslušnost opozičních zastupitelů převážila nad zájmy občanů.

Na to zareagoval exhejtman, řadový zastupitel Karlovarského kraje a zároveň šéf oblastní rady ODS Josef Pavel. „Kraj pracuje s vlastním rozpočtem a peněz na pokrytí všech potřeb nebude nikdy tolik. Vy si budete muset lámat hlavu nad tím, jaké priority v rozpočtu prosadit. Vyprosil bych si proto, aby se s námi tady takto jednalo,“ poznamenal Pavel s tím, že na průběhu jednání nevidí nic nestandardního.

„Musíte si na to zvykat. Tak to prostě bude,“ dodal exhejtman.

Do bouřlivé diskuse se vmísil i sám hejtman: „Chápal bych, kdyby se nejdříve udělal systém a kraj se na tom podílel až následně, ale po nás se to chce obráceně.“

Čermák zdůraznil, že mu jde principiálně i o rozdíly mezi příjmy v jednotlivých krajích. „Když jsem vznesl dotaz, jak je možné, že zatímco všem krajům jsou kráceny příspěvky do sociální oblasti o třicet až čtyřicet procent, Praha dostala o pět milionů více, nikdo mi na to neodpověděl. A to se bavíme o částce 1,5 miliardy pro všechny kraje,“ uzavřel Čermák.

Současný hejtman Novotný nebyl ani pozván na jednání ministra Nečase v Karlovarském porcelánu. To šokovalo i senátora Jana Horníka. „Co dělal v porcelánce ředitel Thermalu Pavel? Vůbec bych se nedivil tomu, že tato neomalenost by se mohla současného hejtmana dotknout. Josef Novotný je navíc přístupnější než minulý hejtman,“ konstatoval senátor, který také nebyl přizván.