Policista dává uprostřed sjezdovky dýchnout do „balónku“ lyžaři, u něhož má podezření, že před jízdou požil alkohol. Zdá se vám tato scéna poněkud přitažená za vlasy? V budoucnu to může být každodenní realitou českých sjezdovek.

Stačí jenom, aby se začalo důsledně kontrolovat Desatero chování na lyžařských tratích, které posvětil Nejvyšší soud.

„Je to desatero rad a návodů, jak se správně chovat na sjezdovce i v běžecké stopě, aby se předešlo úrazům,“ vysvětlil Rudolf Chlad, náčelník Horské služby Krušné hory. Podle jeho slov není vyloučené, že se skutečně policisté na sjezdovkách i u bílých stop v budoucnu objeví.

„Záchranáři nemají čas vyšetřovat, zda zraněný, nebo někdo jiný, na sjezdovce požil více alkoholu, než je zdrávo. Jejich hlavním úkolem je postarat se o člověka v nouzi. Ale uniformovaný policista by byl minimálně výbornou prevencí,“ řekl Chlad.

V testu na alkohol by tak určitě neuspěli dva němečtí běžkaři, kteří se v minulém týdnu vydali na okružní cestu po českých hospodách. „Asi v osm hodin večer nám volali kolegové z německého Bergwachtu, že se dva mladí lyžaři nevrátili z túry po Česku,“ přiblížil případ náčelník krušnohorských záchranářů.

Po dvouhodinové pátrací akci, do které se vedle horských záchranářů zapojili i policisté, našli strážci zákona oba „lyžaře“ nedaleko Perninku. Oba byli namol opilí.

„Když už si někdo nedokáže alkohol odpustit, měl by požívat střídmě. Ale raději vůbec ne. Alkohol na sjezdovky nepatří, stejně tak jako nepatří za volant,“ varoval lyžaře náčelník záchranářů.