Bílé skvrny na tvářích či nose. Tak se nejčastěji projevují omrzliny. Podle Rudolfa Chlada, náčelníka Horské služby, právě v těchto dnech jejich vznik hrozí, a lidé by měli být opatrní.

„Při tomto počasí je potřeba se dobře obléct. Nejlepší je vícevrstvé suché oblečení. Také boty by měly mít dostatečnou vůli,“ poradil náčelník. Dále je podle něj potřebné, aby zvlášť děti měly na horách dostatek pohybu. „Určitě není dobré, když například děti na sáňkách jenom sedí, ale je dobré, aby byly aktivní. Rodičům bych poradil, aby také své děti pozorovali a všímali si skvrn na tvářích nebo nose. Omrzliny totiž člověk sám nepocítí. Také bych nedoporučoval, aby se lidé mazali krémy, které obsahují vodu,“ informoval Chlad.

Pokud už člověk zjistí, že má omrzliny, měl by co nejrychleji zabránit dalšímu omrzání. V první řadě je důležité překrýt místo suchým oděvem, nikdy postižené místo netřít a co nejrychleji se vrátit do normální teploty.

I přes toto upozornění však jsou na horách pro lyžaře téměř ideální podmínky. „Sněhu je dost, takže není žádný problém. Pro všechny zimní sporty jsou dobré podmínky,“ dodal náčelník Horské služby.

Spokojeni se zájmem lidí jsou i provozovatelé zimních areálů. „Tento týden je trochu slabší, protože je po svátcích, ale pořád je slušný zájem. V týdnu fungujeme od 9 do 16 hodin a večerní lyžování nabízíme v úterý, ve čtvrtek a pátek od 18 hodin do 20.30. Upravené jsou také běžkařské stopy, takže žádný problém,“ informoval Rudolf Holý, provozovatel areálu Pod Nádražím v Perninku.