Možná už kolem vánočních svátků by se na všech příjezdových cestách k Božímu Daru mohla objevit dopravní značka „Povinná zimní výbava“. Potvrdil to starosta města Jan Horník.

„Ve čtvrtek se uskutečnilo jednání, na němž se sešli zástupci krušnohorských měst a obcí s představiteli kraje, Ředitelství silnic a dálnic a krajské správy a údržby silnic. Toto jednání vyvolal dopis od nás. Zastupitelstvo mě totiž pověřilo jednáním o osazení těchto dopravních značek,“ vysvětlil Horník.

Podle některých motoristů však nová dopravní značka, která platí od 1. listopadu letošního roku, prakticky nic neřeší.

„Dokud se řidiči nenaučí jezdit v zimě, je k ničemu. Parlament by měl uzákonit povinnost vybavit auta zimními pneumatikami celoplošně, ne pouze na vybraných úsecích, jak je tomu v okolních státech. Podle mého tohle není cesta, jak snížit nehodovost na českých silnicích,“ odpověděl na dotaz Deníku jeden z oslovených motoristů.

Náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad však má poněkud rozdílný názor.

„Nejednou se stalo, že silnici zablokoval nezodpovědný motorista, který do hor vyrazil na letních pneumatikách. Nejde jenom o to, že se za takovým řidičem vytvoří kolona dalších. Nejhorší je, že kvůli jednomu takovému se do hor nedostane sanita. A to už jde skutečně o život,“ vysvětlil svůj postoj k nové dopravní značce, kterou vítá, Chlad.

Na druhou stranu si ale uvědomuje, že taková značka není nezbytná po celou zimu. „Navrhovali jsme, aby byly třeba sklopné. Aby řidiče upozornily na nutnost skutečně pouze v případech, kdy jsou silnice nesjízdné,“ doplnil náčelník krušnohorských záchranářů.

Jednou z podmínek dopravního inspektorátu podle jeho slov je, že v místě instalace značky musí být prostor pro případné nasazení sněhových řetězů. To by, jak tvrdí, vyřešila jakási návěst umístěná v Dolním Žďáru, kde je velké parkoviště.

„To, jestli se značky v Krušných horách na Karlovarsku opravdu objeví, záleží pouze na správcích komunikace. A těmi jsou Ředitelství silnic a dálnic a Karlovarský kraj,“ okomentoval situaci kolem diskutovaného dopravního značení Milan Křimský, vedoucí karlovarského dopravního inspektorátu.