Na nápad vybudovat na zahradě svého domu fontánu přišel v roce 1981, kdy navštívil Moskvu. Původně vznikla hlavně kvůli dětem, které se v ní v létě mohly koupat.

Samotný ledový sopouch má přitom na svědomí více méně náhoda. „Jednou jsem zapomněl zavřít vodu, a ledová krása byla na světě. Pak už jsem nechal přírodu, ať dělá, co umí,“ vzpomíná Petr Hrachovec na zimu z přelomu let 1986 a 1987.

Letošní ledová nádhera, kterou by nedokázaly udělat ruce sebešikovnějšího umělce, je největší. Měří více než osm metrů a u základny má průměr 4,5 metru. „Nechal jsem totiž puštěný maximální možný tlak vody. Tu přivádím z malého potůčku nad domem,“ vysvětluje Hrachovec.

Ledovou fontánu mohou obdivovat nejen ti, kteří za ní vyrazí přímo k domu Petra Hrachovce, ale i cestující, kteří se vydají vlakem z Karlových Varů směrem na Potůčky. Trať totiž vede přímo kolem jeho domu. „Je to má radost a chlouba. Mám radost, že se to lidem líbí,“ dodává spoluautor unikátního díla.

Ledová fontána však není jedinou zajímavostí, kterou nabízí zahrada činorodého muže ze Suché.

Malý domek na zahradě ukrývá nádherný vyřezávaný betlém, svah pod lesem pak hlídají dřevěné figury. „Udělat je byl nápad mého příbuzného Pavla Vlčka z Ostrova. Originály soch jsou k vidění na pomezí Česka, Slovenska a Rakouska,“ doplňuje Hrachovec.