„Odpovědět na to, jestli v Plzni nějaký vrtulník zůstane, zatím nedokáže nikdo. Je to záležitost armády a do toho mluvit nemůžeme,“ uvedl Rudolf Chlad, náčelník Horské služby Krušné hory.

Variant, jak řešit případnou absenci pomoci ze vzduchu, je podle jeho slov několik.

„Kontaktovali jsme letecké záchranáře z Německa. Ti to mají ke krušnohorským lyžařským střediskům na české straně hranice blízko. Jenomže na německé straně tento návrh zatím legislativně neprošel,“ vysvětlil Chlad.

Další možnost se rýsuje ve spolupráci s leteckou záchrankou z Ústí nad Labem. „Doletový čas je v tomto případě přibližně stejný jako z Plzně. Problém je v tom, že v akčním rádiu je maximálně Boží Dar. Dál na západ by se doba potřebná k příletu stala neúnosnou,“ přiblížil Chlad klady a zápory „ústecké“ varianty. Úplně nejlepší by podle náčelníkových slov bylo, kdyby letecká záchranka vznikla přímo v Karlovarském kraji.

„Na toto téma už jsem jednal s hejtmanem Josefem Pavlem. Politická reprezentace kraje je tomuto návrhu příznivě nakloněna. Zatím se ale snažíme, aby alespoň jeden vrtulník v Líních zůstal,“ dodal Chlad.