Na hradě se zde totiž konaly tradiční středověké slavnosti, na které pokaždé zamíří davy lidí ze širokého okolí. Podle toho také vypadaly parkoviště a příjezdové cesty. Všude plno aut, jež mnohdy musela stát i daleko od hradu.

Přívaly návštěvníků ale nebyly to jediné, s čím se museli pořadatelé akce vypořádat. Především měli za úkol zabezpečit okolí místa, kde se minulý měsíc kvůli přívalovým dešťům zřítila část opěrného zdiva pod středověkým hradem. Ta povolila na parkovací ploše, kde při slavnostech obvykle stojí stánky a lidé sledují doprovodný program.

„Vyřešili jsme to posunutím pódia a prostranství, kde byli ustájení koně, jsme přesunuli dolů. Okolí místa stavby jsme navíc ohraničili dřevěnou ohradou. Jednak aby to nevypadalo ošklivě a také aby tam někdo nespadl. Dole je totiž díra,“ sdělila jedna z pořadatelů Marcela Lojdová.

Radnice zpočátku předpokládala, že by se oprava zdiva mohla do slavností stihnout. „Rozsah havárie je bohužel ještě o něco větší, než se původně očekávalo. Museli jsme totiž rozebrat i opěrku nad objektem č.p. 77, která byla sesuvem rovněž poškozena. Z tohoto důvodu se termín dokončení posouvá přibližně o jeden měsíc. Předběžný odhad ceny stavebních prací, asi dva miliony korun, se potvrdil,“ sdělil starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.

Pravidelné návštěvníky loketských slavností letos čekala zásadní změna. Ukázky z rudolfínské éry organizátoři nahradili novinkovým programem v duchu doby purkrabího Půty a pověsti, kterou je jeho postava opředená, podle níž se údajně proměnil v kámen.

„Tento rok jsme se posunuli ještě asi tak o sto padesát let zpátky. Půta na hradě působil jako purkrabí v období vlády krále Zikmunda v letech 1422 až 1429. Proslul tím, že byl velice nepříjemný na poddané a loketské měšťany. Nakonec byl údajně proklet a proměněn v meteorit opředený touto pověstí,“ pověděla Lojdová. „Tomu byl přizpůsobený celý program. Lidé viděli více hraných scének a řadu momentů ze života počátkem patnáctého století,“ doplnila.

Kdo slavnosti purkrabího Půty nestihl, může se na ně vypravit zase za rok. Repertoár je prý plný dalších zajímavých epizod, jež budou moci s obměnami bavit i v následujících letech.

A jak úspěšná byla akce o víkendu? „Návštěvnost na trzích bývá poměrně dost dobrá. Pokaždé míváme tak kolem dvou a půl tisíce lidí za den,“ pochválila velkou účast Lojdová.

Snad nejvíce spokojené byly děti. „Já jsem se přijela na hrad podívat s tátou, dědou a mladší sestřičkou. Moc se mi tu líbilo. Hlavně koníci, na jednom jsem se dokonce i svezla,“ usmívala se čtyřletá Barborka z Chodova.