Chcete uspět? Tak musíte zvládnout týmovou práci. To je rada, kterou říkají organizátoři soutěžícím, již chtějí bodovat ve Svojsíkově závodě. Jeho krajské kolo se uskutečnilo v Lokti, a tak účastníky čekala pomyslná cesta do historie, která vedla romantickou krajinou – hvozdy plnými nástraha rozmanitých úkolů.

Svojsíkův závod je testem pro mladé skauty. Nynější podoba vzešla z konceptu ročníku 2007, kdy soutěž doznala výrazné změny v návaznosti na experimentální závod Exzod a projekt Nový program. „Dnes se skládá ze čtyř modulů, které vytváří pestrý a napínavý závod. Ten prověřuje družiny nejrůznějšími úkoly z praktického života vyžadujícími spolupráci všech členů týmu,“ tvrdí organizátoři projektu.

Současně upozorňují, že během soutěže je kladen důraz i na schopnosti jednotlivců, kdy každý umí něco. „Dalším modulem soutěže je táboření a s ním spojené stavění stanu, rozdělávání ohně či vaření jídla,“ zmiňují pořadatelé.

A jaký je hlavní přínos závodu? „Celé je to o týmové práci. Pokud v tomto družina nevyniká, v závodě nebude zřejmě úspěšná. Proto by ji měla účast nebo snaha o dobré umístění motivovat k posilování spolupráce a tím i k rozvoji družinového systému,“ vysvětlují organizátoři.

Během krajského kola v Lokti byli skauti oblečeni do šatů s historickým odkazem. „Téma Gotika je zvolené v souvislosti s událostí, která se před léty stala právě tady na loketském hradě. Zdejší měšťané se vzbouřili a vyrazili na hrad. Tenkrát došlo ke ztrátě jejich vlajek a získat je zpět je zároveň i cílem účastníků dnešního kola závodu,“ řekla jedna ze skautek Eva Beranová.

Lukáš Rumpík, Milan Hloušek