Hned tři obvinění z trestného činu podvodu padla v případě zmizení 2,2 milionu korun z účtu pečovatelského domu Oáza klidu v Loučkách. O ty společnost přišla na začátku května letošního roku a od té doby se potýká s existenčními problémy.
Podle policie se na převodech peněz podíleli bývalá členka správní rady Jana Klimešová (54 let) a karlovarský psychiatr Jiří Bartoš (46 let). Částku ve výši jednoho milionu korun si pak měla vybrat i loni odvolaná ředitelka Oázy klidu Sabina Fialková (36 let).
„Jsou obviněni z toho, že společně měli chtít získat finanční prostředky ze společnosti v Loučkách, která byla prvotně zřízena pro staré občany. Obviněné osoby jednaly v několika případech protizákonně. Čtyřiapadesátiletá žena, aniž by řádně svolala kompletní správní radu dané společnosti, nebo alespoň vyrozuměla o konání mimořádného jednání správní rady její členy, měla společně se šestatřicetiletou ženou odvolat z funkce stávajícího člena rady a jmenovat nového člena, právě šestačtyřicetiletého obviněného muže,“ uvedla mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová s tím, že tak vědomě měly jednat v rozporu se zákonem o obecně prospěšných společnostech, neboť dosavadního člena odvolaly bez právního důvodu a mimořádné jednání správní rady s účastí pouze čtyřiapadesátileté ženy nebylo dle zákona usnášeníschopné.
„O několik dní později pak tato správní rada měla ukončit poměr i ředitelce společnosti a zároveň několika dalším zaměstnancům a vyslovit souhlas s transakcí podivuhodných finančních částek, celkem přes 1,5 milionu korun,“ pokračovala Kávová.
Dalších 650 tisíc pak mělo údajně následovat na odkoupení zařízení v objektu domu pro seniory. „Tímto jednáním si ale zainteresované osoby měly pouze úmyslně vytvořit oporu pro následující převody,“ vysvětlila mluvčí.
Na začátku května se pak podle policie Klimešová a Bartoš dostavili jako členové správní rady do banky, kde měli zrušit dispoziční právo ředitelce Oázy klidu a zároveň si zřídit vlastní dispoziční právo k účtu společnosti. Klimešová pak měla vše dokončit o pár dní později, když se již sama měla s příkazem dostavit do banky a bez vědomí a souhlasu řádné správní rady společnosti převést z účtu společnosti částku 2,2 milionu korun na účet Fialkové. Ta je pak měla rozdělit.
Částku 1 milion korun podle kriminalistů vybrala pro svou potřebu. „Sumu dvakrát 460 tisíc pak odeslala na účty svých kompliců,“ dodala Kávová.
Současná ředitelka Oázy klidu Ilona Hanzlíčková vidí v celém jednání jasný podvod. „Žádná nová správní rada tady stanovená nebyla. Měli jen nějaké podvodně vyrobené papíry, nikdo ani pořádně neví jaké. Já jsem je neviděla. Takže žádná nová správní rada není, je původní, akorát v ní není paní Klimešová za to, co tam vlastně neoprávněně činili,“ prohlásila Hanzlíčková. „Peníze byly prostě zpronevěřené. Provedli to ti lidé, které nyní policie obvinila. Já jsem to nebyla. V té době jsem byla na neschopence, takže jsem ani neměla šanci něco dělat,“ doplnila ředitelka.
Současně přiznává, že Oáza klidu má nyní velké problémy.
„Chybí nám peníze na provoz, pro zaměstnance a vůbec celé hospodaření je na hraně. Takže já teď nedělám nic jiného, než že všude žádám o dotace, finance a materiální dary. To aby zařízení mohlo dál fungovat,“ zmínila Hanzlíčková. „Když jsem Oázu klidu řídila, tak byly na účtu tři miliony šest tisíc korun. Po mém návratu tam ale zbylo okolo pěti set tisíc. To bylo tak na jedny výplaty,“ dodala.
Obvinění se brání
Sabinu Fialkovou se redakci Sokolovského deníku nepodařilo sehnat. Za ni ale promluvil manžel Michal Fialka. „Moje žena je momentálně v lázních. Pochopte, ty věci, které tady probíhají, jsou pro ni natolik psychicky náročné, že lázně skutečně potřebuje,“ řekl včera Deníku Fialka. Že by jeho manželka nějak podvodně jednala, zásadně odmítá.
„Samozřejmě chystáme právní kroky. V roce 2006 byl pečovatelský dům kompletně zařízený, a to ještě před založením obecně prospěšné společnosti. Takže z toho vyplývá, že to všechno zařídila paní Fialková. Tady jde prostě o to, že nástupnická organizace si přivlastňuje majetek, který jí nepatří. Řešení celé věci je teď na státním orgánu,“ konstatoval Fialka.
Obviněný karlovarský psychiatr Jiří Bartoš nechtěl včera komentovat případ do detailu. Nicméně je přesvědčen o tom, že obvinění jsou nesmyslná. „Řeknu vše, až na to bude pravý čas. Mám pádné důkazy o naší nevině. Víc zatím říkat nebudu. Jsem ale rád, že policie zakončila vyšetřování a teď se konečně budeme moci bránit protiargumenty i my,“ konstatoval. Za vším prý vidí to, že rodinu Fialkových se někdo pokusil připravit o majetek. „Znám konkrétní jména, kdo za tím stojí,“ dodal.
Janu Klimešovou se Deníku včera zastihnout nepodařilo.
A jaký trest hrozí obviněným? „Díky usilovné a mravenčí práci sokolovské hospodářské kriminálky jim nyní za tento podvod hrozí až osm let ve vězení,“ poznamenala Kávová.
Milan Hloušek, Jiří Drozdík