Pravdu měl v rozhovoru pro náš Deník v minulém týdnu ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek, když řekl: „Volby dopadnou tak, že bude podstatně složitější povolební vyjednávání než v minulých dvou volebních obdobích. Bude hodně záležet na šikovnosti vyjednávacích týmů.“ Pro koaliční vládu v kraji je zapotřebí získat minimálně 23 mandátů.

Po volbách se nabízejí tedy tyto možnosti:

  • Koalice ČSSD a ODS = 25 mandátů. V uplynulých letech běžný stav, ale… Vyhandlují noví lidé z ČSSD svůj triumf za tradiční „oposmlouvu“ a přistoupí na to ODS?

  • Koalice ČSSD s KSČM (nebo s jejich tichou podporou) = 24 mandátů. Předseda Paroubek tuto variantu nevyloučil již před volbami.

  • Koalice ČSSD s Doktory a Koalicí pro Karlovarský kraj = 23 mandátů. Křehká, ale možná většina, která by mohla mít tichou podporu některých členů Alternativy i KSČM.

  • Koalice ČSSD s Doktory a Alternativou pro kraj = 25 mandátů. Otázkou je, zda by pravicová Alternativa šla do středo-levé koalice.

Nepředpokládáme, že by vládu nesestavovala ČSSD. Jako divoká varianta se jeví handl ČSSD a ODS o tom, že by se ČSSD vzdala hejtmanského postu ve prospěch ODS výměnou za post primátora v Karlových Varech.