Alternativa nabízenou koaliční spolupráci odmítla, ODS nechce být v koalici s komunisty a Doktoři včetně Koalice za kraj se dosud rozmýšlejí.

Podle Tomáše Hybnera (ČSSD), náměstka karlovarské primátorky, jsou komunisté nejblíže k programu sociálních demokratů. „Tady jsme se potkali. A to bez ideologických předsudků,“ uvedl.

„Jednání ještě nejsou uzavřena, další kolo bude pokračovat příští týden. Naše požadavky se nemění, stále trváme na našich šesti radních a tři posty nabízíme stranám a hnutím, které by s námi šly do koalice,“ uvedl Josef Novotný (ČSSD), budoucí hejtman Karlovarského kraje. Dodal, že sociální demokraté už mají představu, kým posty obsadí. „Personálně ale vše dokreslíme až po ustanovení koalice,“ doplnil Novotný.

Sociální demokraté by na šesti postech netrvali pouze v případě, že by koalice byla co nejširší. „To jsme schopni ustoupit. V případě, že by vznikla dvoukoalice, bychom ale naše požadavky zvýšili,“ upozornil Pavel Poc, předseda krajského výboru ČSSD.

Podle Jaroslava Borky, lídra KSČM, se dalo očekávat, že ODS odmítne do široké koalice vstoupit. „Jako politik to chápu, jako občan ne, protože podle našeho názoru není na místě politické trucování. Po čtyři roky, kdy jsme byli v opozici, jsme se snažili pomoci,“ uvedl Borka, kterého vývoj politické situace příliš netěší. „My uznáváme, že ODS má ve svých řadách kvalitní odborníky, kteří by byli kraji jenom ku prospěchu. Zvlášť v době, kdy jde o čerpání dotací z Evropské unie. To bude ztráta a překonat toto období a úspěšně na něj navázat nebude snadné,“ dodal Borka.

ODS vzniklou situaci vysvětluje tím, že právě sociální demokraté se ukázali jako neseriózní partneři.

„Já komunistům nic nevyčítám, zásadní výhrady ale mám k ČSSD, která nás podvedla. My jsme jí dvakrát nabídli pomocnou ruku, a to právě proto, abychom eliminovali vliv KSČM v kraji,“ uvedl Josef Pavel, odstupující hejtman za ODS.

Pavel zároveň poukázal na to, že Karlovarský kraj je jeden z mála krajů, který spolupráci s komunisty připustil. „Jsem z přístupu ČSSD rozladěn. Hodila nás přes palubu a postavila nás proti sobě. My jsme nejlépe připravená strana na příští období, máme připraven tým lidí jak na řízení dopravy, školství, zdravotnictví a tak dále. Na konceptu jsme dlouhodobě pracovali a ČSSD osmiletou spolupráci takto zahodila. Je to veliká facka a hořká zkušenost,“ zdůraznil odstupující hejtman, podle něhož je spolupráce s KSČM před členskou základnou ODS naprosto neobhajitelná.