Asi jen málokdo z nás si první den v roce alespoň jednou neřekne: „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“ Okřídlené rčení nás provází celým životem a kdekdo se právě v jeho duchu snaží právě prvního ledna udělat něco pozitivního, aby sám sebe ujistil, že se mu bude stejně dařit v průběhu celého roku. A tak se například otcové rodin snaží „neprudit“ svá dítka a navečer třeba demonstrativně vynechají pravidelnou návštěvu hospůdky, za což je manželky odmění láskyplnými pohledy a někdy dokonce i skutky. Kuřáci típají cigarety, alkoholici si na jeden den odpustí panáka, tlouštíci si po svátečních žranicích dávají jednodenní půst a my — sportovci — si nedovedeme představit Nový rok bez propoceného trika a unavených svalů.

A tak se hned na několika místech Karlovarska od ranních hodin organizovaně běhalo, cyklisté vyráželi na tradiční novoroční vyjížďky (Novorolští například jeli po staré nejdecké silnici v desetistupňovém mrazu na horských kolech do Nových Hamrů a zpět), lyžaři řádili na svazích i v běžeckých stopách a na všech zamrzlých vodních plochách se proháněli nadšení bruslaři.

Nejinak tomu bylo na novorolském rybníce, odkud také pocházejí snímky na této straně. Je na nich vidět nejenom pány kluky s hokejkami a maminky a tatínky, kterak učí své ratolesti prvním krůčkům na bruslích, ale i osoby v pokročilejším věku, pro které je hladký led také neodolatelným lákadlem k zimním radovánkám.

Ale pozor! Když se pozorně zahledíte na fotografii, nemůže vám uniknout jasně zřetelná podélná skvrna v pozadí. Ta není níčím jiným, než nedávno prolomeným ledem, který sice znovu zamrznul, ale důvěru bruslařů rozhodně nevzbuzuje. A takových míst je na ledě novorolského rybníka více. Však se nad tím místní lidé pozastavují: „Letos to zamrzlo nějak divně,“ je slyšet z hloučku přezouvajících se bruslařů. „Minulou zimu to neruplo ani jednou,“ přidává se další hlas. „Já jsem například včera asi třikrát startoval za někým, kdo se riskantně vydal napříč přes rybník a varoval ho před tenkým ledem poblíž hráze,“ komentoval dění na rybníce ředitel místní ZŠ Radek Veselý, který si sem pravidelně chodí zahrát hokej.

Ozývají se dokonce názory, že prý se z bahna na některých místech dna rybníka uvolňuje teplý plyn, který právě způsobuje nestejnou tloušťku ledu. Někteří spekulují dokonce o tom, zda to nemůže být v nějaké souvislosti s loňským chemickým čištěním rybníka.

„Když jsme zde v noci slavili příchod Nového roku, tak jsme to také rozebírali,“ přiznal do telefonu novorolský starosta Václav Heřman. „Já bych v tom však nehledal nic jiného, než fakt, že opravdový mráz trvá teprve pár dní a led prostě ještě nemůže mít tu správnou tloušťku.“ Jeho slova ostatně podporuje další žhavá novinka z hloučku: „Na Velkém rybníku se prý také propadli nějací bruslaři. Dokonce snad tři najednou a někde uprostřed!“ „No vidíte,“ okomentoval to starosta Heřman. „A tam se, pokud vím, žádné chemické čištění vody nekonalo…“

Ať je to, jak chce. Pro každého, kdo se vydá na přírodní led, by mělo platit: „Nelez tam, kde to vypadá podezřele. Vždyť ono je to na první pohled vidět, kde už se bruslilo a kterým místům se lidé raději vyhýbají.“