VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce protestují proti daňové diskriminaci

Karlovarsko – Téměř polovinu všech peněz ze státní kasy určených na rozvoj obcí dostávají čtyři města v republice: Praha, Plzeň, Ostrava a Brno.

26.5.2009 5
SDÍLEJ:

Obce protestují proti daňové diskriminaci. Na Karlovarsku jsou to například Žlutice, Dubina, Boží Dar, Jenišov.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Žlutice, Dubina, Boží Dar, Jenišov. To je jen několik málo obcí z Karlovarska, u nichž se v úterý pod cedulí označující začátek obce objevila tabule s nápisem Daňově diskrimininovaná obec.

Malá městečka tak chtějí donutit stát lépe přerozdělovat peníze ze sdílených daní. Celostátní skci pořádalo Sdružení místních samospráv. „Analýza, která zkoumala nakládání se státními penězi, uklázala, jak nedostatečně jsou financovány vesnice a města s méně než tisíci obyvateli,“ vysvětlil v průvodním dopise důvod tichého, ale důrazného protestu předseda Josef Bartoněk.

Téměř polovinu všech peněz určených na rozvoj obcí ze státní kasy totiž dostávají čtyři největší města v České republice, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Mezi ostatní vesnice a města se tedy rozděluje menší díl. A proti tomu starostové protestují.

„Oni mají hodně, my málo. My se dohadujeme o tisícovkách, oni o milionech. Nemáme ani na základní údržbu obce, natož na její rozvoj,“ zdůraznil Josef Janát, starosta Kyselky. Podle jeho slov Praha neví, co s penězi dělat a vymýšlí si akce na zviditelnění, jako je třeba olympiáda. „Je to pořád stejné. Daně jdou do Prahy, kde se až následně přerozdělují. Myslím si, že je minimálně nemorální, že čtyři vybraná města dostávají do svých rozpočtů více jak polovinu a zbytek republiky jen čtyřicet procent,“ uvedl Janát.

„Praha, Brno, Ostrava a Plzeň vymýšlejí grandiózní projekty a my jsme rádi, že spravíme kus chodníku. Na daňovou diskriminaci malých obcí už roky marně upozorňujeme, ale zatím nebyla vůle to změnit. Jde o ekonomický nátlak na malá městečka, aby se znovu zcelovala. Tak tomu bylo kdysi za střediskových obcí. Pro státní správu by byl tento model výhodný a města, kterým ubývají lidé, by to jenom přivítala. My ale umíme nakládat s obecním majetkem a nechceme se vracet ke střediskovým obcím, které prosperovaly, zatímco ostatní byly na okraji zájmu,“ uvedl Jan Horník, starosta Božího Daru.

K výzvě se připojila i Dubina, Žlutice a Jenišov. Také podle jejich starostů Jaroslava Vojty ze Žlutic, Vladislava Tůmy ze Šemnice a Ivana Truksy z Jenišova je současný systém přerozdělování peněz ze sdílených daní diskriminační. „Jsme jednoznačně pro to, aby se to změnilo,“ tvrdí shodně.

Stejně hovoří i v Abertamech. „My sice tabuli s touto výzvou nemáme, ale souhlasím s ní. Navíc nyní čelíme i snížení peněz z Finančního úřadu. Dostáváme méně, protože oni kvůli krizi méně vybírají,“ uvedl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Návrh na změnu rozpočtového určení daní se Sdružení místních samospráv rozhodlo podat co nejdříve.

V nejbližší době ale podle námi oslovených poslanců Parlamentu České republiky ke změně systému v přerozdělování daní nedojde. „V tomto volebním období určitě ne. jednu změnu jsme už iniciovali změnu přepočtu u město, jimž klesl počet obyvatel pod padesát tisíc. V dalším volebním období ale podle mého názoru tento problém malých obcí nezapadne a znovu se jím budeme zabývat,“ uvedl poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD).

Autor: Ivana Kalinová

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 16 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ/KA - TRUHLÁŘ/KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ/KA - TRUHLÁŘ/KA, , Kontakt: p. Sluka, tel.: 352511100 (9.00 - 16.00), e-mail: director@bohemia-lazne.cz, , - praxe v oboru 3 roky výhodou, Pracovní doba: 6.00 - 14.30 (ranní) , 10.30 - 19.00 (odpolední), Uvedená mzda + prémie a ostatní příplatky, Nabízíme 5 týdnu dovolené, podnikové stravování, , Místo výkonu práce: Sadová 5/800,360 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Sluka, +420 352 511 100,352 511 100.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE - pomocný pracovník v klubu, Kontakt: pí Kubínová Lenka, tel.: 727925741, e-mail: vedouci.nzdmostrov.svetlozs@seznam.cz, Pracovní doba: Po, čt: 10:30-18:00, Út 08:00-16:30, Pá 07:30-16:00, , , Požadujeme: výpis z rejstříku trestu, VOŠ v sociální oblasti, nebo splnění kvalifikačních předpokladů pro výkon činnosti pracovníka v sociálních službách dle Zákona 108/2006 Sb., samostatnost a iniciativní přístup, výborné komunikační schopnosti, osobnostní zralost, schopnost týmové spolupráce, zkušenosti s administrativou, uživatelská znalost PC, ochota k dalšímu vzdělávání a rozvoji, pečlivost, řidičský průkaz sk. B výhodou, Motivační dopis spolu s životopisem zasílat na: vedouci.nzdmostrov.svetlozs@seznam.cz, do předmětu e-mailu prosím uveďte VŘ 05/2018, , Nabízíme:, - Plný pracovní úvazek (mzda 17 000-23 000 Kč), - Zaměstnání v zavedené organizaci , - Možnost profesního růstu, - Volné víkendy a svátky, - Vzdělávání v oboru včetně interních vzdělávacích akcí, - Metodické vedení, - Supervize, - Kreativní práci s cílovou skupinou 6-26 let, - Systém benefitů, odměn, 2x ročně mimořádné prémie, , Místo výkonu práce: Klínovecká 998, Ostrov 363 01. Pracoviště: Světlo kadaň z.s. - 004, Klínovecká, č.p. 998, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Lenka Kubínová, +420 727 925 741.

Služby - Služby Kadeřník 14 900 Kč

Kadeřníci KADEŘNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KADEŘNÍK/CE, Kontakt: p. Karasev Vladislav, tel.: +420774842723, e-mail: v.karasev@100czk.cz, Rozložení pracovní doby zaměstnance:, 40 hodin týdně, Všední dny a víkendové dny, Do 4 dnů v týdnu , Dle potřeb zaměstnavatele, , Požadujeme:, - min. základní vzdělání, vyučení v oboru výhodou nebo rekvalifikační kurz v oboru případně praxe, - spolehlivost, svědomitost, odpovědnost, komunikační dovednosti, - výpis z rejstříku trestu, Při splnění podmínek možnost příspěvků na:, - ubytování, - dopravu, - chůvu, Nabízíme:, - školení zdarma a prohlubování dovedností, - flexibilní složka mzdy, - karierní růst, Charakteristiky zaměstnavatele:, - silná pozice na trhu, - stabilní zaměstnavatel, - zaručená klientela, - rozvíjející síť kadeřnických salonů. Pracoviště: 100 czk vary g s.r.o. 001, Obchodní, č.p. 30, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Vladislav Karasev, +420 774 842 723.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení REFERENT/KA VYMÁHÁNÍ A EXEKUCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/KA VYMÁHÁNÍ A EXEKUCÍ, Pracovní náplň:, - soustavný a ucelený výkon prací při vymáhání pěněžitých plnění (exekucí) s výjimkou prodeje movitých věcí a nemovitostí, - provádění právnických úkonů směřujících k vymáhání nedoplatků cla, daní a poplatků v oblasti dělené správy, - vyhotovování exekucí v rámci daňové exekuce, - příprava podkladů pro rozhodnutí o ulehčení plateb, odpisů, včetně vyřizování záležitostí v oblasti týkajících se insolvenčního řízení, Požadavky:, - vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, nebo vyšší odborné vzdělání, - komunikační schopnosti, - samostatnost, spolehlivost, odolnost vůči stresu, zodpovědnost, - uživatelská znalost práce s výpočetní technikou, - základní jazyková znalost A1/A2, Benefity:, - po zapracování přiznání osobního příplatku, - výkonnostní/cílové odměny, - pružná pracovní doba, - 5 týdnů dovolené, - 5 dnů placeného volna, - stravenky v hodnotě 70 Kč, - osobní účet z fondu FKSP , - příspěvek na penzijní připojištění, dotované rekreace a dětské tábory, - multisport karta, - interní i externí odborné vzdělávání, Zašlete vyplněnou žádost prostřednictvím e-formuláře nejpozději do 7.7.2018 , žádost: https://www.celnisprava.cz/cz/kariera/Stranky/Voln%C3%A1-pracovn%C3%AD-m%C3%ADsta.aspx. Pracoviště: Celní úřad pro karlovarský kraj- 001, Dubová, č.p. 246, 360 04 Karlovy Vary 4. Informace: Milena Vejstrková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Františkolázeňské prameny budiž požehnány. V rámci slavnostního zahájení 225. lázeňské sezony nechybělo ani svěcení pramenů.
8

Lázně vstoupily do své 225. sezony

JAHODOVÉ MUFFINY se dětem povedly.

Kdo umí báječné muffiny? Děti z Karlovarského kraje

OTÁZKA PRO: Čestmíra Bruštíka náměstka primátora

Karlovy Vary - Náměstek primátora o zábranách proti vjezdu aut.

Výstava Štěpána Beránka pomalu ale jistě končí. Stihnete se podívat?

Ostrov – Tento týden máte poslední možnost navštívit unikátní výstavu Štěpána Beránka s názvem Odsekávání.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

OBRAZEM: Benefice pro Haničku

Krajková - Když kapela NaDen plánovala májový folkový koncert v krajkovském kostele sv. Petra a Pavla, netušila, že se z něj nakonec stane koncert benefiční. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT