Žlutice, Dubina, Boží Dar, Jenišov. To je jen několik málo obcí z Karlovarska, u nichž se v úterý pod cedulí označující začátek obce objevila tabule s nápisem Daňově diskrimininovaná obec.

Malá městečka tak chtějí donutit stát lépe přerozdělovat peníze ze sdílených daní. Celostátní skci pořádalo Sdružení místních samospráv. „Analýza, která zkoumala nakládání se státními penězi, uklázala, jak nedostatečně jsou financovány vesnice a města s méně než tisíci obyvateli,“ vysvětlil v průvodním dopise důvod tichého, ale důrazného protestu předseda Josef Bartoněk.

Téměř polovinu všech peněz určených na rozvoj obcí ze státní kasy totiž dostávají čtyři největší města v České republice, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. Mezi ostatní vesnice a města se tedy rozděluje menší díl. A proti tomu starostové protestují.

„Oni mají hodně, my málo. My se dohadujeme o tisícovkách, oni o milionech. Nemáme ani na základní údržbu obce, natož na její rozvoj,“ zdůraznil Josef Janát, starosta Kyselky. Podle jeho slov Praha neví, co s penězi dělat a vymýšlí si akce na zviditelnění, jako je třeba olympiáda. „Je to pořád stejné. Daně jdou do Prahy, kde se až následně přerozdělují. Myslím si, že je minimálně nemorální, že čtyři vybraná města dostávají do svých rozpočtů více jak polovinu a zbytek republiky jen čtyřicet procent,“ uvedl Janát.

„Praha, Brno, Ostrava a Plzeň vymýšlejí grandiózní projekty a my jsme rádi, že spravíme kus chodníku. Na daňovou diskriminaci malých obcí už roky marně upozorňujeme, ale zatím nebyla vůle to změnit. Jde o ekonomický nátlak na malá městečka, aby se znovu zcelovala. Tak tomu bylo kdysi za střediskových obcí. Pro státní správu by byl tento model výhodný a města, kterým ubývají lidé, by to jenom přivítala. My ale umíme nakládat s obecním majetkem a nechceme se vracet ke střediskovým obcím, které prosperovaly, zatímco ostatní byly na okraji zájmu,“ uvedl Jan Horník, starosta Božího Daru.

K výzvě se připojila i Dubina, Žlutice a Jenišov. Také podle jejich starostů Jaroslava Vojty ze Žlutic, Vladislava Tůmy ze Šemnice a Ivana Truksy z Jenišova je současný systém přerozdělování peněz ze sdílených daní diskriminační. „Jsme jednoznačně pro to, aby se to změnilo,“ tvrdí shodně.

Stejně hovoří i v Abertamech. „My sice tabuli s touto výzvou nemáme, ale souhlasím s ní. Navíc nyní čelíme i snížení peněz z Finančního úřadu. Dostáváme méně, protože oni kvůli krizi méně vybírají,“ uvedl starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Návrh na změnu rozpočtového určení daní se Sdružení místních samospráv rozhodlo podat co nejdříve.

V nejbližší době ale podle námi oslovených poslanců Parlamentu České republiky ke změně systému v přerozdělování daní nedojde. „V tomto volebním období určitě ne. jednu změnu jsme už iniciovali změnu přepočtu u město, jimž klesl počet obyvatel pod padesát tisíc. V dalším volebním období ale podle mého názoru tento problém malých obcí nezapadne a znovu se jím budeme zabývat,“ uvedl poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD).