Očkování proti exotickým i méně exotickým nemocem před cestou do zahraničí v současné době řeší stovky turistů. Nejčastěji těch, kteří odjíždějí na dovolenou do Afriky, včetně Egypta či Tunisu. Je vůbec očkování důležité nebo povinné?
Po hygienické stanici a posléze Zdravotním ústavu převzala štafetu očkování (vyjma očkování dětí podle celostátního očkovacího kalendáře) společnost Avenir s působností svých očkovacích center po celé republice. V našem městě má sídlo v pronajatých prostorách v Bezručově ulici.
„Je to tak, hygienici už očkování nezajišťují. Doporučujeme, podobně jak by měla činit i očkovací centra, očkování proti žloutence typu A (i B) a proti břišnímu tyfu. A to zejména při cestování do Afriky a do zemí na východ a jih, včetně zemí bývalého Sovětského svazu. Tam je například výskyt žloutenky velmi častý,“ říká lékařka Miroslava Girod–Schreinerová z Krajské hygienické stanice se sídlem v Karlových Varech.
Jak uvedla, povinné očkování se podle pokynů Světové zdravotnické organizace vztahuje jen na žlutou zimnici. Proti té se očkuje přinejmenším při cestách do zemí subsaharské Afriky a do některých částí Jižní Ameriky.
Očkování vyžadují i některé země Blízkého východu, a to u turistů ze zemí, kde se žlutá zimnice vyskytuje.
Vzhledem k tomu, že očkován musí člověk být nejméně deset dnů před příjezdem do určených zemí, je potřeba s vakcinací počítat aspoň 14 dní před odjezdem.
„Ideální doba na proces očkování proti příslušným nemocem je asi tak dva měsíce. Očkovací termíny se dají zkrátit, ale pod dva týdny by to asi opravdu nešlo,“ upřesnila Girod–Schreinerová.
„Nemůžeme nikoho přemlouvat ani nutit do očkování, ale v takovém případě je opravdu nezbytné dodržovat hygienu rukou, v jižních zemích a zemích třetího světa pít jen balenou vodu, jíst jen ovoce a zeleninu, které lze oloupat, nepít nápoje s ledem a podobně,“ doplňuje pediatr Josef Hruška.
Za očkování se platí, například za kombinovanou vakcínu proti žloutence typu A a B jsou to asi 3 tisíce korun.