Jak informovala Lucie Mildorfová, vedoucí odboru kanceláře starosty, město bude v rámci něj usilovat o získání dotace z fondů Evropské unie.
„Tento projekt je veden snahou o zachování maximálně přírodního charakteru prostředí. V okolí Ostrova je v přírodě mnoho krásných míst, která využívají místní občané i návštěvníci k procházkám, sportovním aktivitám, chvílím odpočinku i poznání. Jedním z takových míst je právě soustava Boreckých rybníků,“ uvedla vedoucí kanceláře starosty.
Doba založení této soustavy není přesně známa. Podle Mildorfové jsou rybníky zaneseny už na mapách z let 1842 – 1852.
„S největší pravděpodobností se jednalo o zamokřené, močálovité prostředí, které bylo systémem hrází a cest rozděleno do rybniční soustavy,“ upřesnila.
Výjimečná lokalita ale v uplynulém století značně utrpěla. „Zejména šlo o období budování města v šedesátých letech minulého století. V některých částech se nacházejí například hromady stavební suti, jako panely či betonové dílce, vzácností není ani komunální odpad,“ vysvětlila Mildorfová.
Právě to bude hlavní částí chystaného projektu. Vedení ostrovské radnice předpokládá, že z lokality bude za pomoci techniky potřeba odvézt přibližně padesát tun odpadu.
„V rámci projektu dojde i k opravě stávajících cest. Půjde i o úpravu stezek, které slouží pro obsluhu rybníků. V tomto případě se pouze doplní a vyrovnají jejich nerovnosti. Areálem rybníků má procházet cyklistická stezka, a to po hrázi rybníka Borek Velký a rybníka Koňský. Nezapomene se ani na mostky dřevěné konstrukce, které nahradí původní betonové,“ dodala Mildorfová s tím, že v rámci projektu se vyčistí také zalesněné plochy od náletových a nevhodných dřevin. Ty pak na některých místech nahradí nová zeleň. Projekt počítá i s novými altány.