Zákon, který by definitivně zakázal kouření v restauracích, se rozhodl předběhnout podnikatel Tomáš Huňáček, který v Karlových Varech a Ostrově provozuje pizzerie. V té ostrovské si strávníci od 2. ledna už cigaretu nezapálí. Restaurace se tak stane možná první vysloveně nekuřáckou v regionu.

„Chceme vyzkoušet, jestli už je na tento krok společnost připravená. Všichni se bijí v prsa, že jsme vyspělou společností, tak uvidíme,“ komentuje tento krok Huňáček.

I když zatím registruje samé kladné odezvy, počítá i s nevolí. „Je to riziko. Asi přijdeme o pár klientů. Jenomže my už se, jak to vypadá, nikdy nedočkáme legislativní úpravy,“ doplnil podnikatel.

Nápad udělat z ostrovské pizzerie nekuřáckou restauraci se zrodil v hlavě personálu.

„Rozhodli jsem se promluvit za nekuřáky,“ řekl majitel pizzerie. „Nekuřáci zatím neměli žádnou šanci. Mohli se jenom smutně podívat na souseda, který se oddával cigaretovému dýmu. Nebyli jsme schopni na výtky nekuřáků nic říci. A to byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli k tomuto kroku,“ doplnil.

„Nekuřáků tak jako tak přibývá. A když se zeptáte kteréhokoliv kuřáka, řekne vám, že stejně chce přestat. Jenomže je stále dost těch, kteří dokážou za oběd vykouřit i pět cigaret. A právě kvůli takovým jsme se rozhodli zakázat v restauraci kouření. Máme sice dost výkonnou vzduchotechniku, ale ani ta si nedokázala s cigaretovým dýmem poradit,“ doplnil majitel restaurace.

Zákaz kouření se ovšem nedotkne pouze strávníků. Cigaretu si budou muset odpustit i zaměstnanci restaurace. A to nejen přímo „na place“, ale v celém domě.