VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otovice mají o budoucnosti jasnou představu: Rozvíjet kulturu a podporovat také školu

Otovice — Podle starostky Stefany Švecové chystá radnice několik projektů, které výrazně zlepší podmínky a život lidí v Otovicích.

20.1.2009 4
SDÍLEJ:

Stefana Švecová vidí jako důležitou součást své práce informovat občany o dění v Otovicích. Podle ní to hodně pomáhá zlepšovat život v obci, stejně jako názory opozice.Foto: DENÍK/Jan Havelka

Jednou z neokoukaných tváří je mezi starosty bezpochyby starostka Otovic Stefana Švecová. Přestože není ve funkci dlouhá léta,má velmi jasnou představu o tom, kam by měla obec dál směřovat. Podle ní je velkou výhodou i to, že problémy obce nejprve pozorovala a zažívala jako 'běžný' občan.

S novým rokem vždy přichází plány a myšlenky na to, co by se dalo ještě více zlepšit a do jakých projektů se pustit. Máte i vy jasnou představu, do čeho se obec v letošním roce vlastně pustí? Jaké chystáte na letošní rok projekty?
Představu určitě máme. Naším hlavním cílem je zlepšit kulturní a volnočasové vyžití našich občanů. Proto bychom se rádi pustili například do projektu komunitního a kulturně společenského centra a výstavby sportovního víceúčelového areálu. Na to se budeme snažit získat i dotace. Centrum by mělo obsahovat společenský sál, dobré zázemí a měly by se zde konat nejrůznější akce pro různé věkové skupiny lidí, například seniory. Mělo by se jednat o přístavbu k naší místní škole. Šlo by vlastně o takové sloučení školy a kultury. Náklady by činily zhruba 38 milionů korun.

Můžete zmínit i některé další projekty?
Určitě se dají zmínit také takové klasické věci, bez kterých se samozřejmě obec neobejde, jako jsou například rekonstrukce chodníků, obnova komunikací a podobně. Dalším zajímavým projektem je také zřízení odpočinkové zóny, která by měla sloužit například našim seniorům. Otovice jsou také známé tím, že zde je pracoviště Základní a mateřské školy Regionu Karlovarský venkov.

Jak jste se školou spokojena? Je o ni zájem?
Škola je podle mého názoru velmi kvalitní a naplněná. Snažíme se ji podporovat na maximum a investovat do ní tolik finančních prostředků, kolik je v našich silách. Škola je zajímavá i tím, že má různá specifika a učí se zde jak mimořádně nadané, tak i postižené děti. Všem se podle mě dostává kvalitního přístupu pedagogů. Kvalitní škola je pro obec vždy důležitá, a jsme rádi, že ji zde máme. Škola také bývá poměrně úspěšná s žádostmi o nejrůznější dotace a granty.

V některých obcích si lidé stěžují, že nemají od vedení dostatek informací a vznikají tak často zbytečné spory a fámy. Jak je to v Otovicích? Snažíte se nějak pravidelně informovat občany o plánech a aktuálních problémech, které radnice musí řešit?
Uvědomujeme si, že komunikace s občany je pro naši práci velmi důležitá. Pravidelně proto vydáváme obecní noviny a hodně pracujeme také s našimi internetovými stránkami, protože internet je v současné době samozřejmě velmi vyhledávané informační médium. Rozhodně se nebráníme komunikaci s našimi občany, protože každý, kdo chce v obci něco zlepšit a mákonstruktivní názory, si zaslouží naši pozornost a pocit, že bude vyslechnut. Proto se snažíme komunikovat co nejvíce to jde.

Další vadou na kráse na životě v menších obcích je podle lidí nedostatek obchodů a služeb. Pociťujete nějak v Otovicích tento problém?
Základní služby tady určitě máme a myslím, že na celkem dobré úrovni. Je tady například lékařka, zubař, potraviny, cukrárna a podobně. Co se týká nákupů, tak nám hodně pomáhá, že jsme blízko Karlových Varů, takže v tom nevidím zase úplně velký problém. Lidé hodně jezdí do Karlových Varů například za prací, takže si při té příležitosti většinou i nakupují.

Jak byste zhodnotila vývoj obce? Dochází k velké výstavbě rodinných domů? Mají lidé o Otovice zájem?
Máme podle mě výhodu, že jsme skutečně strategicky blízko ke Karlovým Varům, proto je pravda, že zájem o zdejší lokality lidé mají. Postupně by zde měly vyrůst také další rodinné domy. Lidé si totiž dobře uvědomují, že když staví, tak vlastně veškeré finance investují do svého majetku. To je určitě výhodné, a lidé si to uvědomují.

Jaká je situace na zastupitelstvu? Daří se vám domluvit, nebo vzniká nějaká nevraživost, či je problém se na něčem v pořádku a jasně domluvit? Jak aktivně se zajímáte o názory opozice?
V zastupitelstvu jsme všichni nestraníci, takže se nemusíme ohlížet na cíle či programy politických stran, ale řešíme vyloženě problémy obce a bavíme se o tom, co je nutné udělat. Názorům zastupitelů, kteří jsou v opozici proti našemu vedení, vždy bedlivě nasloucháme. Na každém názoru totiž může být něco, co si zaslouží další uvažování. Proto je opozice tak důležitá, nutí totiž k přemýšlení.

Určitě nežijete jen prací pro obec. Máte i nějaké záliby, kterým se věnujete?
Ráda pracuji na zahrádce, jezdím na kole. Také mě baví historická literatura, na tu ale není až tolik času. Také se angažuji ve zdejším Českém Červeném kříži.

Autor: Jan Havelka

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Polanková z Mariánských Lázní.
5

FOTO: Miminka z Karlovarského kraje

Jiri Drahos 2

Středoškoláci v Karlovarském kraji zvolili prezidentem Jiřího Drahoše

Nabral pluhem zaparkované auto

Karlovarsko - U Božího Daru došlo kvůli hustému sněžení k dopravní nehodě. Třicetiletý řidič pluhu kvůli malé viditelnosti nabral radlicí stojící auto značky Volkswagen.

Vyrobte si vánoční ozdoby

Karlovy Vary - Výtvarná dílna v galerii, to není nic nového, ale udělat si podobný workshop v muzeu, to už je něco jiného. Muzeum Karlovy Vary pořádá už tuto sobotu 16. prosince v budově na Nové Louce Vánoční výtvarnou dílnu.

Požár bytu v Horním Slavkově má dvě oběti

Horní Slavkov - Hasiči našli v bytě dvě osoby, pomohci už jim ale nemohli.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT