Podle starostky Jitky Tůmové chce obec spolupracovat také s dalšími radnicemi na rozvoji cestovního ruchu a cyklostezek.

V současnosti se hodně mluví o tom, že byste se chtěli vážně zabývat zkvalitněním podmínek pro četné sportovní aktivity i kulturní akce v Perninku. Můžete k tomuto tématu říct nějaké podrobnosti?
Skutečně plánujeme výstavbu objektu pro kulturní a komunitní život v Perninku. Mělo by jít o objekt, kde by se daly pořádat například společenské a kulturní akce. Stavba se bude realizovat v období od 1. dubna příštího roku do 30. června roku 2010.

Kolik do této stavby investujete, budete vše platit z vlastního rozpočtu?
Náklady činí zhruba 38 milionů korun. Na realizaci se nám podařilo získat dotaci z regionálního operačního programu, která by měla pokrýt zhruba 35 milionů korun. Komunitní centrum by mělo nabídnout víceúčelový sál, kde by mohli pořádat akce například místní hasiči, různé spolky, lyžařský klub, nebo myslivci. Sloužilo by tedy například k setkávání různých lidí. Bylo by tam samozřejmě sociální zařízení, šatny, sprchy. V prvním patře by byla místnost s audiovizuální technikou pro různé využití. Přípravě projektu jsme věnovali hodně sil. Budeme také velmi pečliví při samotné stavbě, aby vše bylo v pořádku, vyhovovalo podmínkám a dodržely se přesné termíny.

Pernink je také obec, která v zimě láká hodně lyžařů a turistů. Co jim obec může nabídnout a jaké jsou s turistickým ruchem spojené problémy?
Kromě vleků je tady například k dispozici osvětlené běžecké kolečko, které je podle mědobře udržováno a nabízí běžkařům lyžování v klidném prostředí. To jsme letos ještě zhruba o pět set metrů rozšířili. Co se týče problémů, tak nás každoročně trápí, že někteří lyžaři a turisté během sezony parkují tam, kde to není vhodné a to přináší problémy. Ale samozřejmě jsme velmi rádi, že je o návštěvy Perninku zájem.

Obec se také stále snaží zvyšovat atraktivitu pro návštěvníky. Máte v tomto směru ještě nějaké další plány a aktivity?
Jsme součástí projektu, který se připravuje v rámci Svazku obcí Bystřice. Jde o rozšíření cestovního ruchu. Chtěli bychom s ostatními členy spolku i ve spolupráci s německou stranou opravit a upravit cyklostezky, a také vybudovat některé nové naučné stezky, které budou navazovat na síť těch stávajících. Chceme se věnovat i trasám pro jízdu na koních.

Určitě jako každá obec bojujete i s některými problémy. Můžete říct, co vás ještě v Perninku trápí a co byste chtěli zlepšit?
Určitě je vždy na čem pracovat. Mě osobně trápí například stav některých komunikací a chodníků. Velkým problémem je i kanalizace, či veřejné osvětlení. Někdy jsou potíže i s parkováním automobilů. Rádi ovšem přivítáme každý dobrý nápad a aktivitu z řad našich občanů. Určitě je vždy dobré, když někdo přijde s dobrým nápadem, který může život v Perninku ještě více zlepšit.