Dotazy z Plzně byli minulý týden zahlceni pracovníci dohledového centra Českých radiokomunikací. Týkaly se spuštění digitálního vysílání České televize na Plzeňsku, které začalo 28 července.

„Obecně se ale dá říci, že lidé jsou informování poměrně dobře. Nejvíce se ptali na programovou skladbu vysílání a na to, jaké technické vybavení si mají pořídit,“ uvedla mluvčí společnosti Marie Fianová. V tomto týdnu už prý počet dotazů klesl na běžnou úroveň.

Kvůli plzeňskému digitálnímu vysílání mají problémy lidé v Karlových Varech. Především ti v okrajových částech. Digitální vysílání z Krašova totiž ruší analogový signál ČT1 z městského přivaděče Karlovy Vary–Tři kříže. Uvedl to tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha. „Rozhodli jsme se proto přeladit analogové zemské vysílání ze 34. na 32. kanál,“ dodává Šticha. Změna se odehrála v úterý mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

„Diváci, kteří po 28. červenci zaznamenali potíže při příjmu analogového zemského signálu ČT1 ze Tří křížů, pouze na svém televizním přijímači přeladí předvolbu, pod kterou mají první program uložený,“ dodává Šticha.

Pokud je anténní systém osazený selektivní anténou, což je prý pouze ve výjimečných případech, bude potřeba využít služeb servisní firmy. Digitální vysílání ještě v Plzni nemůže řada lidí sledovat. Především se to týká těch, kteří mají společné televizní antény. Ty jsou v některých případech natolik zastaralé, že jeho příjem neumožňují.

Více informací o digitalizaci lze najít na stránkách www.digiCT.cz a v teletextu ČT1 na straně 650.