Světové finanční krize se začíná obávat stále více podnikatelů a velkých zaměstnavatelů karlovarského regionu. I když jejich podniky zatím krize přímo nezasáhla, řada z nich přiznává, že s velkými obavami sledují její vývoj. Krize například nebude mít dopad na propouštění zaměstnanců státního podniku Lesy České republiky divize Karlovy Vary, problémy budou mít ale jejich dodavatelé.

„Situace v našem podniku je stabilizována, proto se vývoj nedotkne našich zaměstnanců. Horší je to na straně dodavatelů,“ říká ředitel společnosti Jan Neumann.

Státní lesy mají jiný problém, a to kvůli ceně dřeva. „Objem zadaných prací zůstává stejný. Jde nám ale o cenové výkyvy, protože ceny dřeva během roku dramaticky poklesly a od té doby se drží na stejné úrovni,“ dodává Neumann.

Práci na příští rok má zajištěný i karlovarský Realistic. „Propouštění nehrozí. Máme podepsané zakázky na celý příští rok, a to ve stejném objemu jako letos. Navíc za tyto zakázky odběratelé i zaplatili. Nevylučuji ale, že je někteří mohou odřeknout,“ poznamenává předseda dozorčí rady Realistiku Martin Šretr.

Přiznává ale, že vedení podniku, který se zabývá výrobou průmyslových elektrických a plynových pecí, velmi pozorně sleduje výkyvy ve světové ekonomice.

Velké problémy podle Šretra zažívá realitní trh. „My naštěstí stavíme ze svých úspor. Daleko hůře jsou na tom firmy, které si na stavby berou úvěry u bank,“ dodává Šretr, který je zároveň šéfem společnosti Connexion Groupe.

Ani v impériu Karla Holoubka zatím s propouštěním nepočítají. „Krize ale rozhodně nebude krátkodobou záležitostí. Příští rok bude určitě smutný, předpokládám ale, že ten další se situace zlepší,“ uvedl Holoubek.

O práci se bát nemusejí ani zaměstnaní v akciové společnosti Imperial. „Naopak. Připravujeme rekonstrukci lázeňského hotelu Švýcarský dvůr, takže až začneme, budeme nové síly nabírat,“ uvedl generální ředitel firmy Alexander Rebjonok mladší. Přesto také v těchto největších karlovarských lázních s krizí počítají. „Jsem přesvědčen o tom, že přelomovým měsícem bude duben příštího roku. Už půl roku nic jiného neděláme, než přemýšlím, jak krizi nejlépe čelit,“ dodal generální ředitel.

Ačkoliv na Karlovarsku doplatily na finanční krizi zatím pouze porcelánky, lidé mají ze ztráty zaměstnání čím dál větší obavy. „V dnešní době nemáte nikde jistotu. Ale o práci bych skutečně přijít nechtěla. Nevím, z čeho bych pak platila hypotéku,“ uvedla paní Alena z Karlových Varů.

Toho si jsou dobře vědomi psychiatři, jimž se nejen kvůli obavám z výpovědí z práce, ale také kvůli vánočním svátkům plní ambulance lidmi.

„Jako již každoročně, vídáme ve svých ambulancích a i na psychiatrických odděleních zvýšený obrat pacientů s tzv. předvánoční depresí. Důvodů pro tento stav je hned několik. Jednak doba slunečního svitu je nejkratší za celý rok, což je samo o sobě velký depresi tvořící činitel, pak je to také tím, že lidé v tomto období jsou fixováni na emotivně silně podbarvené vnímání vztahových záležitostí, jsou plni nereálných očekávání, jsou citlivější na své nezdary a na chladnější odezvy ze svého okolí. Jsou částé partnerské či rodinné krize,“ vysvětlil příčiny Václav Ferus, psychiatr nemocnice Ostrov.

Dodal, že tak zvané sociálně podmíněné deprese, související s hrozbou ztráty zaměstnání a jistot, nebo i jen související s konfliktním stavem se spoluzaměstnanci či nadřízeným, jsou dokonce v seznamu diagnóz a psychiatři se s nimi setkávají opravdu často.

„V případě takových potíží, o kterých dnes byla řeč, by prvním krokem mělo být informovat se na nějaké lince důvěry provozované centry krizové intervence po celé republice, které jsou i přes sváteční dobu v non-stop provozu o dalších možnostech postupu léčby,“ doporučuje lékař.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká