Doktoři sice kývli ČSSD na účast v krajské koaliční vládě složené z ČSSD, KSČM a Hnutí Doktoři, ale zároveň nedošlo k „položení“ mandátu bývalého senátora za Sokolovsko Jana Hadravy.

„Zůstanu řadovým členem krajského zastupitelstva, nepodepíši koaliční smlouvu a nepokládám se za součást vládní krajské koalice,“ řekl v pondělí (11. listopadu) Deníku Hadrava.

K podpisu krajské koaliční dohody došlo téhož dne odpoledne.

Aby mohly být naplněny personální dohody nové koalice, které počítají na funkci krajského radního pro školství s Vratislavem Emlerem (hnutí Doktoři), vzdal se svého mandátu místo Hadravy Jaroslav Žák.

„Vzdávám se svého mandátu zastupitele ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že radní pro zdravotnictví bude Berenika Podzemská, takže by nebylo dobré, abychom odešli z karlovarské interny oba. Druhým důvodem je, že si Jana Hadravy vážíme a nepřistoupíme na kádrování. Jsme hnutím a nepodléháme stranickým direktivám,“ vysvětlil Žák.

Případný střet zájmu si Jan Hadrava už vyřešil: „Podal jsem žádost o uvolnění z funkce vedoucího odboru správy majetku v Jáchymově.“

Podle Bereniky Podzemské, lídra Hnutí Doktoři, situace jinak vyřešit nešla. „Pokud budu uvolněným radním pro zdravotnictví, pak musím dát v nemocnici výpověď. Nechceme riskovat personální krizi na interně, protože jsem zástupcem primáře Žáka. Ten bude stále členem našeho manažerského týmu a bude se podílet na reformě zdravotnictví,“ vysvětlila Podzemská.

Krajské zastupitelstvo se poprvé po volbách sejde už tento čtvrtek 13. listopadu na krajském úřadu.

(pga, iva)