Ještě celý leden budou zřejmě pacienti hradit poplatky ve zdravotnických zařízeních, která vlastní Karlovarský kraj. Jak v pondělí 22. prosince informoval karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD), vedení kraje chce počkat na rozhodnutí Senátu. V pátek totiž sociální demokraté protlačili v parlamentu zrušení poplatků.

„S ostatními hejtmany jsme se dohodli, že vyčkáme na rozhodnutí Senátu. Ke zrušení poplatků by tak mělo dojít od 1. února příštího roku,“ upřesnil Novotný.

Pro vedení Karlovarského kraje je rozhodnutí Senátu prioritou a až pak chce novelu řešit v praxi. „Máme velkou šanci, že v Senátu zrušení poplatků projde. Pak už by kraje do legislativy nemusely zasahovat,“ doplnil hejtman.

Hejtman přesto počítá i s tou variantou, že Senát díky svému složení podrží ODS, která regulační poplatky zavedla. „Pak půjdeme vlastní cestou a poplatky přesto zrušíme,“ uvedl hejtman Novotný.

Finančně záleží také na tom, komu by poplatky případně Senát zrušil. Pokud by podle hejtmana šlo jen o děti a důchodce, i to by krajské ČSSD značně pomohlo. Po volbách totiž slibovala, že by kraj poplatky uhrazené v krajských zařízeních pacientům proplácel.

Tento objem peněz odhadovala ČSSD bezmála na 20 milionů korun. „Peníze na to máme v přebytku hospodaření. Pokud by šlo o zrušení poplatků jen u některých skupin, zbytek bychom stejně propláceli. Nebylo by to ale už tolik peněz,“ dodal hejtman.

Radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská (Doktoři) takový postoj krajské ČSSD přivítala. „Je lepší počkat na rozhodnutí Senátu než jít vlastní cestou a vystavovat se případným legislativním problémům. Je také dobře, že kraje jsou v tomto směru jednotné,“ doplnila Podzemská.