Stovky zaměstnanců Karlovarského porcelánu si v pátek v sídle podniku v Nové Roli převzaly peníze z garančního fondu, který pro pracovníky v krachujících firmách zřídilo město Karlovy Vary.

"Peníze od Karlových Varů nejsou náhradou ušlé prosincové mzdy."
Tomáš Čermín,
insolvenční správce KP

Vozidlo Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu, který mezi lidi rozdělil pět a půl milionu korun, mělo cestou z Prahy ale poruchu. Do Nové Role tak přijelo se třičtvrthodinovým zpožděním. Mezitím už pracovníci Karlovarského porcelánu na chodbě porcelánky utvořili dlouhou frontu. Atmosféra rozhodně nebyla klidná.

Ne všichni totiž byli spokojeni s částkou, kterou obdrželi. Řada z nich ani nevěděla, jak mají peníze z fondu chápat — zda jde skutečně jen o dar, nebo o náhradu za prosincovou mzdu. „Nevím, za co tyto peníze jsou. Nevěřím tomu, že vedle nich ještě dostaneme opožděnou prosincovou výplatu,“ konstatoval například Marián Šugar, který v Karlovarském porcelánu skončil k 31. prosinci. Měl smlouvu na dobu určitou a podnik mu jako jednomu z mnoha na konci loňského roku odmítl pracovní poměr prodloužit. „Práce v regionu ale není. Kdyby podnik koupil někdo, kdo by tu chtěl výrobu obnovit, rád bych nastoupil zpět,“ poznamenal pracovník.

Jeho obavy jsou na místě. Redakci Deníku se v pátek nepodařilo zjistit, jak to bude ve skutečnosti s prosincovou výplatou, kterou měli lidé dostat už v polovině ledna, tedy před měsícem. Insolvenční správce Karlovarského porcelánu Tomáš Čermín v pátek nechtěl na tento dotaz odpovědět. „Peníze od Karlových Varů ale nejsou náhradou mzdy,“ potvrdil Čermín.

Podle ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana jde ze strany města o finanční výpomoc na překlenutí daného období. „Rozhodně nejde o náhradu za prosincovou mzdu. Veškeré nároky ze strany zaměstavatele vůči zaměstnanci platí dál,“ uvedl Argman.

Argman ale doplnil důležitou informaci. V pátek dostali dotaci ti, kteří splňují podmínky Karlových Varů. „Ti zaměstanci, kteří na kritéria města nedosáhli, obdrželi část prosincové výplaty,“ doplnil Argman. Podle něho pracovníci, kteří mají nárok na dotaci do Karlových Varů, budou mít termín prosincové výplaty ještě opožděnější.

Podle odborové předsedkyně Marcely Dubové jsou lidé spokojeni. „Pochopitelně ne všichni, někteří se domnívali, že dostanou více peněz. Nezavděčíme se ale všem, to nejde. Děkujeme karlovarským zastupitelům, že nám podali pomocnou ruku a pomohli,“ zdůraznila.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká