Kdo si koupí zkrachovalý Karlovarský porcelán? Existuje vůbec nějací potenciální kupci? Na tuto otázku zatím veřejnost nezná odpověď. Včera odpoledne se přitom sešel věřitelský výbor Karlovarského porcelánu společně s insolvenčním správcem podniku Tomášem Čermínem. Hlavní cíl včerejší schůzky byl jasný — vyhodnocení konkrétních nabídek na odprodej Karlovarského porcelánu.

„V tuto chvíli vám nic neřeknu. Vydržte do zítra,“ uvedl správce Čermín včera krátce před začátkem jednání. Nechtěl zatím zodpovědět ani dotaz, kolik zájemců se o Karlovarský porcelán přihlásilo. „Opravdu vám v tuto chvíli nic neřekne. Uvidíme, jak se jednání bude vyvíjet, jeho atmosféra o mnohém napoví,“ konstatoval insolvenční správce Karlovarský porcelán.

Ten už před časem upřesnil, že nějaké nabídky na odkoupení Karlovarského porcelánu dostal. Na začátku ledna pouze upřeesnil,, že jedna z nich se týkala pouze jedné dílčí části Karlovarského porcelánu.

I když je porcelánka v úpadku už od 14. října loňského roku, ještě v lednu podávali někteří věřitelé u Městského soudu v Praze své nároky na pohledávky. Jde přitom i živnostníky a obchodníky z Karlovarska, kteří se dlužných peněz jen tak nedočkají. „Pohledávky podané po čtyřiceti dnech od vyhlášení úpadku jsou sice také závazkem, ale už se k nim nebude moci přihlížet. Takový je holt nový insolvenční zákon,“ dodal správce Čermín.

Mezi těmimo podnikateli je například i Helena Vojáčková z Karlových Varů, která pro Karlovarský porcelán pravidelně prováděla revize plynových zařízení. „První pohledávku v rámci jednoho podniku Karlovarského porcelánu jsme stačili podat ještě do dané lhůty, šlo přibližně o třicet tisíc korun. Druhou pohledávku ve stejné výši jsme ale přihlásili až po termínu. Je to pro nás velká částka a už jsme se s ní rozloučili. Co na to říci — měli jsme si tuto zakázku lépe hlídat,“ poznamenala Vojáčková, která podobný scénář už jednou zažila.

Před lety dělala revizi plynových zařízení pro porcelánku v Březové, kterou si po jejím krachu koupili Rusové. Peníze od původních vlastníků už ale nikdy neviděla.

S deseti tisíci od Karlovarského porcelánu už nepočítá ani Petr Fiala, obchodník s velkoskladem drogerie v Dalovicích. „Nechtěli jsme peníze a místo toho jsme si od porcelánky vzali zboží. To se nám ale do dnešní doby ještě nepodařilo prodat,“ dodal dalovický podnikatel.