Je to jako infekce. Porcelánky na Karlovarsku krachují jedna za druhou. Po závodě v Nové Roli, na něž byl úpadek vyhlášen 14. října, krachuje také Concordia v Lesově. Problémy porcelánek zavinil krach Porcely Plus, která je mateřskou společností Concordie a Karlovarského porcelánu.

Městský soud v Praze zahájil 22. října insolvenční řízení na závod Concordia Lesov. „Zároveň vyzýváme všechny věřitele, aby podali u zdejšího soudu přihlášku svých pohledávek ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku,“ stojí v usnesení soudu.

Pokud by lesovská Concordia zbankrotovala, o práci by zde přišlo 250 zaměstnanců.

Oficiální představitelé podniku se ale k situaci odmítají vyjádřit. „Nezlobte se, ale musíte se obrátit na tiskového mluvčího,“ sdělil ředitel Miroslav Pilný. Ani mluvčí Marek Pražák ale podrobnosti nesdělil.

Zatímco v Concordii lidé o situaci v podniku nemají žádné informace, jejich kolegové v Karlovarském porcelánu jsou už o krok dál. Zde už byl jmenován insolvenční správce Tomáš Černín z firmy Pro–Konkurs a na 10. prosince je svolána schůzka věřitelů. „Hovoří se o tom, že se ztratily peníze na závodě od Porcely Plus. V nejbližších dnech se má proto sejít věřitelský výbor a vzniklou situaci vysvětlit,“ uvedla Marcela Dubová, předsedkyně místní odborové organizace. Zdejší zaměstnanci totiž obdrželi za září pouze 70 procent platu a zbytek by jim měla společnost vyplatit do konce října.

„Zatím nemůžu říci, co bude s říjnovou výplatou. Situace v Karlovarském porcelánu není dobrá. Je tu absolutní nedostatek financí. Současný stav je takový, že jsme na hraně od odpojení dodávek elektřiny, plynu i telefonu,“ uvedl Černín.

Karlovarský porcelán má přitom už nyní splněno sedmdesát procent zakázek na letošní rok. Našel nové odbytiště v Rusku. Zaměstnanci tak vůbec nechápou, proč má podnik tak závažné finanční potíže. „Problém je v tom, že téměř všechny zakázky z Karlovarského porcelánu směřují do Concordie a Porcely Plus. Právě tyto podniky jsou v podstatě jeho jedinými odběrateli. Oba však mají problémy. Porcela už v úpadku je a Concordia do něj míří,“ vysvětlil Černín.

Porcela Plus Karlovarskému porcelánu dluží 138 milionů korun, Concordia 112 milionů. „Kvůli současné situaci hrozí, že Karlovarský porcelán tyto peníze už neuvidí,“ konstatoval správce, který vydal pokyn, že za zboží, které bude Karlovarský porcelán svým dvěma sdruženým společnostem dodávat, musí dostat nejdříve zaplaceno.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Kalousek ke kauze Porcela Plus: „Takový idiot nejsem…“

(Stenozáznam technické poznámky ministra Miroslava Kalouska na vystoupení poslance Stanislava Grospiče (KSČM) v rámci mimořádné schůze Poslanecké sněmovny o důvěře vlády – 22.10. 2008. Audiozáznam lze nalézt v galerii u článku.)

Děkuji za slovo. Budu opravdu jenom velmi stručný. Nechci vést ideovou polemiku s tím, co zaznělo od pana poslance Grospiče. Nicméně on tu vyčet před chvílí vládě, že totálně selhala v kauze Porcela Plus a nevyužila, jak řekl, svých vlastnických práv, které tam měla.

Tak chci jasně na tento mikrofon říci, že vláda Mirka Topolánka tam žádná vlastnická práva neměla.

Nebyla to tato vláda, která podepsala v roce 2000 transakční dokumenty mezi Českou republikou a Československou obchodní bankou. Nebyla to tato vláda, která v roce 2003 podepsala s ČSOB smlouvu o správě aktiv a o výkonu práva investičního manažera s tím, že Česká republika tam zůstala pouze v roli beneficienta budoucích výnosů bez jakékoliv účasti v orgánech společnosti a bez jakékoliv možnosti kontroly a řízení těchto společností.

Když si to můj předchůdce, dnešní předseda rozpočtového výboru, v roce 2004 uvědomil a požadoval dodatečně zástup státu v orgánech společnosti, byli to majoritní akcionáři Květ a Souček a především odborové organizace, kteří pana tehdejšího ministra, dnešního předsedu rozpočtového výboru poslali do… kteří mu řekli, že mu nemohou vyhovět a že by to zásadním způsobem negativně ovlivnilo úvěrovou situaci této skupiny. Vláda České republiky tam neměla žádnou možnost kontroly a žádnou možnost ovlivňování manažerského výkonu na rozdíl od odborové organizace, která tam své zástupce všude měla. To je potřeba pravděpodobně ještě třicetkrát zdůraznit.

A to jediné, co se vláda České republiky mohla rozhodnout zhruba před měsícem, kdy Světlá nad Sázavou šla do konkursu a kdy hrozilo propouštění, bylo rozhodnutí, že z peněz daňových poplatníků začneme produkovat ztrátu, protože nic jiného se tam z peněz daňových poplatníků produkovat nedalo, což je přesně politika, kterou komunistický režim sám sebe dovedl k záhubě.

Takový idiot nejsem, a proto jsem něco takového neudělal.

Vývoj krachu

19. září bylo zahájeno insolvenční řízení na společnost Porcela Plus spojený s návrhem na prohlášení konkurzu
15. října bylo vydáno rozhodnutí o úpadku na společnost Karlovarský porcelán
20. října byl vyhlášen úpadek na Porcelu Plus
20. října vydal soud předběžné opatření na Karlovarský porcelán
22. října bylo zahájeno insolvenční řízení na Concordii