Největší firmou na zmíněnou výrobu je Karlovarský porcelán. Je součástí skupiny Porcela Plus, která má dlouhodobě problémy se splácením svých úvěrů.
„Pracoval jsem třicet let v ostrovské Jitoně jako truhlář. Ta potom zkrachovala. Nyní jsem sedmým rokem v porcelánce. Jenom doufám, že nebude mít stejný osud,“ říká Jiří Kala, který pracuje na tlakovém lití v porcelánce Concordii, která patří pod firmu Karlovarský porcelán.
V Concordii se nyní pracuje naplno.
„Je to moderní a ziskový provoz,“ řekl Vlastimil Argman, generální ředitel Karlovarského porcelánu. V současnosti ale stojí výroba růžového porcelánu jak v Chodově, tak i ve Thun Studiu Lesov, které také patří pod zmíněnou společnost. Bankám totiž došla trpělivost a nechtějí poskytovat úvěry další, ale berou si veškeré peníze, které Karlovarskému porcelánu na účty přijdou, na splacení dluhů.
„Nejde ale jenom o problém splácení úvěrů. Musíme si uvědomit, že se například ceny energií ročně neúměrně zvyšují a to má pochopitelně výrazný dopad na naše hospodářské výsledky,“ zdůraznil Argman.
Ve skupině Porcela Plus vlastní stát prostřednictvím ČSOB pětašedesát procent. V orgánech Porcely Plus zasedá například bývalý ministr sociálně demokratické vlády Karel Březina. Přesto se stát nechce v současné krizi porcelánky příliš angažovat.
„V případě záchrany podniku v obtížích se jedná o velice riskantní a náročnou operaci, kterou je nutné projednat dopředu s Evropskou komisí, která má v dané oblasti rozhodovací pravomoc,“ napsal Deníku Kamil Rudolecký z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
V souvislosti s krizí porcelánek má určité problémy také jejich surovinový dodavatel, božičanská firma Sedlecký kaolin. „Jedná se ale asi jenom o sedm procent z celkových našich dodávek kaolinu, takže se nás to až tak netýká,“ řekl Vojtěch Zítko, ředitel Sedleckého kaolinu.
I zde však v létě v rámci reorganizace propustili třicet lidí. „Do Lokte jsme ale naopak přijali zaměstnance nové a chystáme další nábor pracovníků. Krize porcelánek nám problém nedělá, máme totiž různá oborová zaměření. V Lokti se například zabýváme výrobou nanovláken,“ upřesnil Zítko.
Oslovili jsme i menší porcelánku Leander Loučky, která nepatří do skupiny Karlovarského porcelánu, zda–li mají také problémy. Obchodní ředitel Zdeněk Bednář uvedl, že porcelánka se zaměřila už před časem na atypický sortiment, složitější tvary a náročné dekorace.
„Nemůžeme totiž sériovou výrobou hrnků soupeřit asijské konkurenci. Jdeme proto cestou manufakturní výroby. Proto se nepotýkáme s problémy ve výrobě ani v odbytu,“ řekl Bednář.