O osudu Karlovarského porcelánu se dnes rozhodne u Městského soudu v Praze. Sejdou se tam věřitelé, kterým Karlovarský porcelán dluží. Právě oni rozhodnou, co s tímto krachujícím podnikem bude. Zřejmě ale nakonec skončí v konkurzu. To totiž včera nevyloučil nejen generální ředitel Karlovarského porcelánu Vlastimil Argman, ale i insolvenční správce Tomáš Čermín. Právě on od 15. října, kdy byl na Karlovarský porcelán uvalen úpadek, podnik v podstatě řídil, rozhodoval o jeho finančních tocích a nakládání s majetkem.

Nejpravděpodobnější scénář? Konkurs

„Nejpravděpodobnějším scénářem je, že na Karlovarský porcelán bude zřejmě vyhlášen konkurz,“ informoval včera správce Čermín. Podle něho ale přicházejí v úvahu i další možnosti, jak bude s krachujícím podnikem naloženo. První je například reorganizace, která už však nyní není možná. „Další variantou je prodej podniku. To si však nedokážu vůbec představit,“ konstatoval Čermín.

Podle insolvenčního správce základní podstatou konkurzu je, že se podnik musí zpeněžit. „Prioritní je uspokojení věřitelů. To je principem konkurzu,“ vysvětlil insolvenční správce.

Čermín doplnil, že na podnik bude dohlížet i po dnešním rozhodujícím jednání. Ode dneška má totiž dostat rozhodovací pravomoc, o kterou tak přijde stávající management Karlovarského porcelánu.

„Vyhlášení konkurzu je jediným řešením,“ podotkl ředitel Argman. Dnešek je pro něj významný i z jiného důvodu. V Karlovarském porcelánu totiž dneškem končí jako generální ředitel. „Správce si určí, s kým chce v managementu spolupracovat,“ doplnil Argman.

Zaměstnanci stále nedostali druhou polovinu říjnové výplaty

Čermín stačil ještě minulý týden zajistit pro podnik dodávky energie. Horší je to ale s proplacením zbývajících padesáti procent říjnové výplaty. Zaměstnanci nejdříve dostali informace, že peníze na výplatu budou uvolněny 1. prosince. Jenomže ještě v pátek 5. prosince je na svých účtech neměli. „Peníze na zbývající druhou polovinu říjnové výplaty by snad měly být uvolněny během několika dnů,“ upřesnil Čermín.

Odbory Karlovarského porcelánu zatím požadavky nemají. „Jsme vedeni jako věřitelé, domlouvat se budeme až s ustanoveným věřitelským výborem,“ uvedla předsedkyně odborů KP Marcela Dubová. Podle ní je nešťastné, že lidé slíbené doplatky na slíbené mzdy dosud neobdrželi. „Někteří už musejí odkládat splácení půjček a často nemají peníze ani na cestu do práce. Je to hrůza a my už nemůžeme dělat téměř nic,“ dodala Dubová.

Atmosféra v podniku tak začíná být tragická. „Lidé už nemají z čeho žít. V pátek bychom za normálních podmínek dostali listopadovou výplatu a my ani nevíme, zda obdržíme druhou polovinu za říjen. Je to opravdu strašné. Vždyť tu lidi berou osm tisíc korun čistého, a za říjen tak dostali jen čtyři tisíce. Z toho se žít prostě nedá. Všichni tu čekáme, jak dopadne to zítřejší jednání,“ svěřila se včera Markéta Hanzálková.

Správkyně Concordie nepředpokládá ukončení provozu

Lepší nálada panuje v lesovské společnosti Concordia, která stejně jako Karlovarský porcelán spadá pod holding Porcela Plus. Ten skončil v konkurzu v pátek minulý týden. Concordie je v úpadku od 28. listopadu. V pondělí 8. prosince navštívila Concordii pověřená insolvenční správkyně Hana Záveská. Ta se tu setkala nejen se zaměstnanci, ale i odborovým svazem. „V Concordii se nepředpokládá ukončení provozu. V podniku se vyrábí dále. Nic mimořádného se v něm neděje,“ upřesnila včera správkyně s tím, že tuto informaci sdělila i zaměstnancům.

Záveská bude na hospodaření podniku dohlížet se svým týmem, ve kterém jsou zastoupeni i ekonomové. Jak včera Záveská doplnila, ekonomické ukazatele už obdržela a situaci v Concordii má s týmem nyní pod kontrolou.

I v tomto podniku bude zavedena vánoční odstávka, stejně jako v Karlovarském porcelánu. Podle Záveské jde ale o běžnou přestávku. „Je to standardní řešení. Zítra se rozhodne o osudu Karlovarského porcelánu. V mezidobí během Vánoc se situace v holdingu vyřeší, proto je odstávka vhodná,“ dodala včera insolvenční správkyně.

Schůze věřitelů

Na schůzi věřitelů se dnes bude řešit zpráva prozatímního věřitelského výboru. Dále padne rozhodnutí, zda bude ponechán tento výbor ve funkci.
Insolvenční správce zde bude informovat, co v podniku udělal, a zároveň se vyjádří k tomu, jaký způsob řešení je pro Karlovarský porcelán nejvhodnější. Nejpodstatnějším bodem bude rozhodnutí o dalším osudu Karlovarského porcelánu.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká