Podle Hory je vybrání kupce, kterou dalovická společnost Epiag Lofida, jež užmájisté zkušenosti v oboru, velmi dobrou zprávou. „Pokud bude výroba v květnu obnovena, tak je to další dobrá zpráva. Nový vlastník bude moci zaměstnat odborníky a využít praxi lidí, kteří v porcelánce roky pracovali a jejichž zkušenosti by tak přišly vniveč,“ uvedl starosta Hora.

Situace v Nové Roli je na rozdíl od Chodova ale poněkud složitější. Zdejší závod si má totiž kupovat plzeňská firma Hengis, která má ovšem zkušenosti s výrobou porcelánu doposud nulové.

„Nový vlastník musí navíc počítat s tím, že porcelánka mezitím přišla o některé trhy. Nepočítáme proto s tím, že zaměstná tolik lidí, spíše očekáváme, že oproti původnímu stavu pracovníků porcelánky to bude padesát až šedesát procent. To bude mít pochopitelně velký sociální dopad pro město,“ konstatoval starosta Nové Role Václav Heřman, který připomenul, že ani ekonomika města není v době světové finanční krize dobrá.

„Budeme proto rádi, když do rozpočtu dostaneme peníze na základní chod města. Na rozvojové aktivity nám finance ale nezbudou,“ dodal Heřman.