Ačkoliv sociální demokraté krajské volby na plné čáře vyhráli, do koaličních jednání jdou obezřetně. „Volby nám nedaly příliš jednoduchou situaci. Přesto bychom všechny politické dohody chtěli skončit do tří týdnů,“ uvedl Pavel Poc, předseda krajského výkonného výboru ČSSD.

Kromě už vznesených tří požadavků, tedy na transformaci krajské nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení, stop privatizaci sociálních služeb v kraji a refundaci poplatků v nemocnicích, na jejichž splnění ČSSD bezpodmínečně trvá, nastínili sociální demokraté i další změny. „Počet uvolněných krajských radních bychom snížili ze čtyř na dva až tři. Čtyři náměstci by měli zůstat,“ sdělil Pavel Poc.

"Máme ČSSD co nabídnout a za sebou společných osm let, za něž se nestydím."
Josef Pavel, lídr ODS

Na dotaz, z čeho by ČSSD hradila nemocniční poplatky, sociální demokraté uvedli, že z krajského rozpočtu. „Vypočetli jsme, že by to přišlo na 16 až 20 milionů ročně. Pochopitelně to znamená důkladnou revizi krajského rozpočtu,“ vysvětlil Tomáš Hybner, člen vyjednávacího týmu ČSSD.

V koaličních vyjednáváních ČSSD nikoho nepreferuje a jednat bude se všemi. „Za osm let jsme v krajské koalici s ODS spoustu věcí pokazili, ale spoustu jsme toho udělali dobře. Voličům jsme ale něco slíbili. Když nás ODS kdysi vzala do hry, tak to bylo ze zcela pragmatických důvodů,“ uvedl Poc na dotaz, zda ODS vrátí dvojí pozvání do krajské koalice.

Podle Josefa Pavla, lídra ODS, je velká koalice ODS s ČSSD možná.

„Máme za sebou osm společných let a jednoznačné výsledky v regionu. Já se za ta léta nestydím. Naše nabídka spočívá v lidech, které navrhneme do rady,“ uvedl Pavel. Podle něj nemá ODS se třemi požadavky ČSSD problém, a to ani s transformací nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení, ani s refundací poplatků ve zdravotnických zařízeních.

Podle Pavla by ODS nešla do koalice s KSČM a vyloučena je spolupráce s Alternativou, konkrétně se senátorem Janem Horníkem.

Ale ani Horník, lídr Alternativy, nemá s požadavky ČSSD v zásadě problém. Připouští však, že by jejich realizace mohla být obtížná. „Souhlasíme s tím, aby hejtmanem byl kandidát z ČSSD, a nevadí nám ani jejich nárok na většinové složení rady,“ reagoval Horník.

Alternativa nemá výhrady k zastavení privatizace krajských objektů sociální péče. „Je to však časovaná bomba, a proto se to musí řešit co nejdříve. Nemáme potíž ani s refundací poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Máme ale obavy, že bychom narazili u antimonopolního úřadu. Navíc si nemyslím, že by měly být refundovány poplatky všech pacientů, včetně těch solventnějších,“ uvedl Horník.

Problémy Alternativa nemá ani s neziskovými nemocnicemi. „Spíše bych ale preferoval novou nemocnici nebo znovurozdělení nemocnic na tři. Podle mě je nyní však nejnutnější řešit akutní podstav sester, nebo se systém zhroutí,“ dodal Horník. Doktoři požadavky ČSSD také neodmítají, striktně však vyloučili spolupráci s ODS.

S požadavky sociální demokracie nemá v zásadě problém ani Josef Hora, jeden ze tří budoucích krajských zastupitelů za Koalici pro Karlovarský kraj (KKK). Ne se vším ale souhlasí.

„Ohledně neziskových nemocnic jsem trochu opatrný. Podle mě není zcela vhodné nějaké kotrmelcování do jiného systému v nemocnici. Spíše bych byl pro zpracování analýzy, co je překážkou pro práci lékařů a středního zdravotního personálu. Před neziskovými nemocnicemi bych upřednostnil raději tři samostatné organizace,“ poznamenal Hora.

K ponechání objektů sociální péče ve vlastnictví kraje Hora výhrady nemá. Ty má naopak k refundaci poplatků. „Byl jsem proti jejich plošnému zavedení, nyní mi ale vadí, že by se to mělo znovu měnit. U dětí a seniorů mi poplatky přijdou neetické, ale souhlasím s tím, aby je hradili dospělí pacienti. Jde totiž o regulaci zneužívání bezplatné zdravotní péče a navíc jde i o přísun peněz,“ uzavřel Hora.

Téměř žádné námitky proti požadavkům ČSSD nemá KSČM.

„Neziskové nemocnice a zastavení privatizace objektů sociálních služeb jsme měli sami ve svých materiálech,“ konstatoval lídr krajské KSČM Jaroslav Borka. Menší výhrady má jen k refundaci poplatků. „Podle nás jde o nesystémové řešení, které by bylo možné realizovat jen na krátkou dobu. Pak by musela poplatky řešit novela zákona. Navíc jde i o efektivnost, protože refundací poplatků by kraj přicházel o miliony korun ročně,“ dodal.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká, Petr Zahradníček