VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plán nové silnice vyvolává odpor

Krušné hory — Občanská sdružení z Čech i Německa se spojila v protestu proti této stavbě.

12.9.2008 1
SDÍLEJ:

Protesty v Německu. Protestní akce německé občanské iniciativy se zúčastnili také zástupci občanského sdružení Občané pro kvalitu života v Krušných horách.Foto: Archiv sdružení

Plány na vybudování nového kapacitního koridoru z Německa do Čech přes hřeben Krušných hor vyvolávají na obou stranách hranice kritiku některých lidí. V sobotu 6. září 2008 se do německé obce Järeghaus konal protestní pochod, kterého se zúčastnili i zástupci sdružení Občané za kvalitu života v Krušných horách se sídlem v Horní Blatné.

„Na německé straně již dlouho existují plány prodloužit dálniční spojku – státní silnici B 93 – do města Johanngeorgenstadt, kde je přeshraniční spojení s obcí Potůčky a na české straně navazuje silnice druhé třídy II/ 221 Potůčky – Ostrov. Od konce roku 2007 na průzkumu potřebnosti nové silnice a jejích možných tras s německou stranou spolupracují Ministerstvo dopravy České republiky, Ředitelství silnic a dálnic a Krajský úřad Karlovarského kraje. Mapováno je zejména možné směřování kamionů přes hranice,“ uvedl Petr Maglia, mluvčí sdružení Občané za kvalitu života v Krušných horách.

V Německu se konala již desátá demonstrace na protest proti tomuto projektu.

Akci pořádala občanská iniciativa BI–B93. Ta rovněž vyhlásila již v roce 2006 petici, kam připojilo své podpisy přes 10 tisíc občanů a v Německu bylo dosaženo alespoň toho, že spolkové ministerstvo uznalo nutnost přehodnotit původní záměry a zahrnout požadavky na ochranu přírody a krajiny Krušných hor jako dražší varianty trasy nové silnice.

Mluvčí německého sdružení Jürgen Schreckenbach nyní v obci Järeghaus zdůraznil, že iniciativa se zasazuje za přiměřené silnice, které řeší dopravní spojení Německa s Českou republikou důsledně regionálně.

„Jde o to, aby silnice byly přiměřené lokálním potřebám místních obyvatel a místního průmyslu, včetně souvisejícího rozvoje místní turistiky a rekreace - k tomu nejsou zapotřebí rychlostní silnice pro tranzitní a nákladní dopravu,“ uvedl mluvčí Schreckenbach.

Německá iniciativa podle Maglii také ocenila, že na druhé straně hranice je podporuje občanské sdružení z Horní Blatné Občané za kvalitu života v Krušných horách.

Podle Maglii je nyní důležité získat záruky k zachování stávající přeshraniční dopravy na přechodu Johanngeorgenstadt / Potůčky s omezením pro vozidla do 3,5 tuny.

„Je nutno se postavit proti vybudování nových úseků silnice II/221 ve volné přírodě, které nejsou v zájmu místních lidí a nejsou určeny pro stávající regionální dopravu. Účastníci manifestace v obci Jägerhaus tyto naše aktivity pochopili a mnozí připojili svůj podpis také pod naši petici proti plánům stavby nových úseků silnice v nové trase, konkrétně v části Merklín – Pstruží a obchvatu Horní Blatné,“ konstatoval Maglia.

Kolik podpisů na této petici je a kdy bude předána, však zatím zveřejnit odmítl.

„Petice je adresována hejtmanovi Karlovarského kraje. Sbíráme podpisy také přes internet http://www.blatna-cz.com/sdruzeni/podpisy-online/. Předáme ji v okamžiku, kdy kraj podnikne konkrétní kroky k zahájení stavby nových úseků a obchvatu Horní Blatné,“ dodal mluvčí sdružení Občané pro kvalitu života v Krušných horách Petr Maglia.

Autor: Jan Havelka

12.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Do Chebu míří Snow film festival

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení