Maximálně dva roky za bolestnou smrt člověka? Taková je současná realita v případě, že pes zabije člověka.

Po množících se případech těžkých útoků psů na lidi, dokonce na bezbranné děti, se někteří poslanci parlamentu v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD) rozhodli otevřít debatu a připravit změny.

Vzhledem k tomu, že nový trestní zákoník má být hotov už po prázdninách a tresty pro majitele psů tam nejsou nijak změněny, budou se iniciativní poslanci snažit zavést debatu o této problematice a buď pak připravit samostatný psí zákon, nebo budou požadovat zařazení či úpravu do stávajícího trestního zákoníku.

„Osobně bych rozhodně zvedl ruku pro zákon, který by přísně trestal majitele agresivních psů. Zakázat chov či lustrovat majitele a nechávat je procházet psychologickými testy považuji za neúčinné. Dlouholetý trest, a to bezpodmínečný. To považuji za cestu,“ říká například lídr Zelených do podzimních krajských voleb Radan Večerka.

Stejný názor mají i další lidé.

„Zakázat chov některých tak zvaně agresivních plemen považuji za nerozumné. Především proto, že ani pes z ´ostrého´ plemene, o kterého je dobře postaráno, je šťastný a milovaný majitelem a v některých případech prošel i patřičným výcvikem, není a nebývá agresivní. Je to vždycky problém majitele, jak se o zvíře stará, jak jej vychovává, venčí, krmí, zda jej přivazuje k boudě,“ říká chovatel dobrmanů Petr Jacek.

Jen ve zcela výjimečných případech platí, že zvíře je nemocné a neurotické od narození, bez přičinění chovatele a majitele.

„Rozhodně bych asi nevolila v rámci ´psího zákona´ cestu lustrování majitelů. Už proto, že kdokoli může psa nechat ´napsat´ na někoho jiného a sám vlastnit zbraň, mít klidně i zápis v trestním rejstříku a dělat šéfa nějakého gangu. Chodit se zlatými řetězy kolem krku po ulici se psem cvičeným na psí zápasy, které se prý odehrávají načerno v Chomutově, trénovat ho proti lidem a podobně. A abych nezapomněla, správný pes by měl mít ostře ozubený obojek,“ ironizuje nedobrou situaci mladá Karlovaračka.