Josef Pavel (ODS), Jiří Behenský (ČSSD), Olga Haláková (KDU – ČSL) z Karlovarského kraje či Jiří Šulc a Petr Fiala (oba ODS) z Ústeckého kraje. To jsou jen některé osoby, které se už zřejmě neobjeví v novém složení Regionální rady soudržnosti Severozápad (RRS), jejímiž členy jsou Karlovarský a Ústecký kraj.

Právě tato regionální rada rozhoduje o přerozdělení miliard korun z Unie, které mají do obou krajů přijít do roku 2013, a to konkrétně z regionálních operačních programů.

„Obsazení rady se mění v závislosti na složení krajského zastupitelstva,“ informoval mluvčí rady soudržnosti Vojtěch Krump.

Do této doby měla ODS v tomto orgánu převahu. V patnáctičlenné radě měla deset zástupců. S tím se však po prohraných volbách v obou krajích můžou nyní ale občanští demokraté rozloučit.

O novém složení regionální rady hovořil na pondělní tiskové konferenci ČSSD i Tomáš Hybner, náměstek primátorky a možný adept na jednoho z náměstků hejtmana, který je zároveň i členem stávající RRS. „Do rady je třeba nominovat nové členy na základě složení nového zastupitelstva. Tuto otázku bychom měli řešit už na prvním jednání krajského zastupitelstva, protože v tuto chvíli jsou už vypsané výzvy a ty se nesmí zastavit. Proto to musíme řešit co nejdříve,“ vysvětlil Hybner.

I když už je nové složení RRS na spadnutí, stávající krajská rada, zastoupená především z řad ODS, bude přesto ještě tento týden rokovat o některých projektech, které mají být realizovány za evropské peníze. Konkrétně jde o výstavbu pavilonu akutní medicíny a centrálního vstupu v Karlovarské krajské nemocnici, kterou na radě předkládá dosavadní radní pro zdravotnictví Jiří Mutinský. Jde o schválení postupu přípravy žádosti o dotaci z operačních programů prostřednictvím externího dodavatele.

Mluvčí RRS Krump přitom upozornil, že členové rady nemůžou nyní přijímat žádná zásadní rozhodnutí.