„Klíšťata začínají být aktivní začátkem jara. Lidé, kteří vyrazí do lesa, by se poté měli doma pořádně prohlédnout,“ upozornila Jindřiška Benešová, vedoucí protiepidemickému odboru Krajské hygienické stanice Karlovarského kra­je.

Ovšem zaručeně nejlepší obranou proti encefalitidě je očkování. „Ideální doba na to, kdy se nechat očkovat je začátkem roku. Člověk se musí připravit na to, že očkování je ve třech dávkách, ovšem pokud absolovuje první dvě, tak ho už látky před nakažením brání,“ dodala.

Velice důležité jsou také repelenty. Počet nakažených klíšťat v Karlovarském kraji ovšem stoupá. „Před dvěmi lety byl počet nakažených klíšťat v kraji minimální. Ti se sem dostávali hlavně z jiných krajů. Ovšem momentálně to už neplatí, jelikož nakažení klíšťata jsou už i v našem regionu. Ale výskyt klíšťat je v našem kraji nejmenší z celé České republice,“ uzavřela vedoucí odboru.

Přesto lidé v kraji nenechávají nic náhodě a očkování je pro většinu z nich povinností. „Očkovaná proti encefalitidě jsem nejen já, ale i moji děti. Nedokážu si představit, že bych šetřila peníze zrovna na tomhle. Hodně kamarádem mi říká, že je to zbytečný a raději peníze investují jinak. To si myslím, že je nesmysl,“ řekla Kamila Lupenková z Karlových Varů.

V našem regionu se mohou lidé nechat naočkovat v Karlových Varech a také v Sokolově.

V posledních letech je v trendu očkování domácích mazlíčků, které provádí někteří veterináři. Zatím bohužel není dostupná vakcína proti borrelióze, na které se stále inzenzivně pracuje.