Už čtyři roky se skupina nadšenců snaží vrátit kostelu svaté Anny v Sedleci důstojnou tvář. Práce pokračují s nemalým nasazením i letos. Právě v tomto týdnu by měla specializovaná firma pracovat na výměně krovů.

„Dešťovou kanalizaci jsme už dokončili. Pracovali jsme na ní zhruba od června. Náklady činily zhruba 150 tisíc korun. Jednalo se už o třetí etapu výstavby kanalizace. Podílelo se na ní patnáct členů našeho sdružení. Dešťová kanalizace je tedy nyní už kolem celého objektu kostela,“ konstatoval Alois Kůrka, předseda Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci.

Nyní se spustí další práce. „Investujeme 450 tisíc korun do výměny krytin. Dále pak 1 milion a 100 tisíc do výměny krovů, které jsou poškozené. Podařilo se nám získat dotace od karlovarské radnice, Karlovarského kraje a také Ministerstva kultury. Z důvodů těchto oprav jsme museli na čas omezit zdejší koncerty. Posluchači se ovšem už nyní mohou těšit na zajímavý koncert, který chystáme na 27. listopadu,“ dodal Kůrka.

To, že sdružení pracuje na záchraně kostela systematicky, dokazují i průzkumy interiérů, které se v těchto dnech v kostele dělají. „Jde o restaurátorský průzkum interiérů, který zkoumá například původní interiér, stropy,“ nastínil předseda občanského sdružení.

Podle něj se sdružení, které má v současnosti 62 členů, nechce prací na opravách kostela vzdát ani v budoucnosti.

„Rozhodně máme další plány. Víme sice, že částka, kterou bychom potřebovali na kompletní opravy, je obrovská, ale rozhodně naši snahu nevzdáme. 20. září bude kostel otevřen pro veřejnost, takže jsou určitě všichni zájemci zváni,“ dodal Kůrka.

Práce sdružení má velkou podporu i u ostatních lidí. „Je dobře, že se o kostel někdo snaží postarat. V dnešní době už se totiž věci dělají jen pro vlastní obohacení a to je škoda. Jejich stálé snaze upřímně fandíme,“ shodují se lidé ze Sedlece.