Před úřadem vlády se podle odborů sešlo na 500 nespokojených lidí. Davem se neslo hromové skandování „Hanba vládě“ a „Chceme peníze“. „Všichni se ptají, proč jsme tady. To je přece jasný, chceme naše prachy,“ rozčilovala se čtyřicetiletá zaměstnankyně ze Světlé Jana.

Zaměstnancům skláren se nelíbí, že nedostali vyplacenou zářijovou mzdu, přestože pracovali. Kvůli vyhlášení insolvenčního zákona je navíc pravděpodobné, že už nedostanou ani korunu.

Šéf sklářských odborů Vladimír Kubinec Deníku řekl, že zaměstnanci skláren mají dva základní požadavky. „Ti lidé, kterých ke přibližně patnáct set, musejí dostat od vlády mimořádné finanční kompenzace alespoň za říjen a listopad, aby vůbec přežili do vánoc. Kromě toho se musí změnit insolvenční zákon, aby v prvé řadě nechránil banky, ale zaměstnavatele,“ vysvětlil Kubinec. Když vláda jejich požadavky nevyslyší, budou skláři v protestech pokračovat. „Nechceme vyhrožovat, chceme jen tolik, abychom měli na mléko, chleba a oblečení pro naše děti,“ dodal Kubinec.

Připojili se i lidé z porcelánky

Zaměstnanci skláren protestovali proti uzavření svých podniků v Poděbradech a Světlé nad Sázavou a požadovat dosud nevyplacené mzdy za září. "Chceme, aby vláda podporovala rozvoj a ne likvidaci výroby. Žádáme, aby se stát v roli polovičního vlastníka zapojil do záchrany,“ uvedl již dříve předseda základní odborové organizace Sklo Bohemia Stanislav Vaněk.

Stát však již už dříve jakoukoliv finanční pomoc vyloučil. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU- ČSL) by totiž finanční injekce do krachujících skláren odporovala pravidlům Evropské unie. Ta prakticky zakazují veřejnou podporu „vybraným“ podnikům. S odmítavým postupem ministerstva financí souhlasí i tuzemský antimonopolní úřad.

K demonstraci se připojili také lidé z karlovarské porcelánky. „Dostali jsme zaplaceno jen 70 procent platu. Kdyby to trvalo dál, nevím, kam bych šel, v našem regionu moc pracovních možností není,“ řekl sedmapadesátiletý Antonín Hakl.