Občanské sdružení z Toužimska Pod střechou připravilo pro návštěvníky podzimní setkání přátel a příznivců této historické památky, a kdo pozvání přijal, nelitoval.

„Tuto akci jsme plánovali tak, aby vyšlo především počasí. To je tady nejkrásněji,“ vysvětlil Jiří Schierl, předseda občanského sdružení Pod střechou, které se snaží kostel ve Skokách na Žluticku zachránit před devastací a částečně obnovit tradici tohoto poutního místa.

A že se to členům sdružení daří, to je v kostele vidět na každém kroku.

Ani při výkladu toho, co se už podařilo, neslezl Jiří Schierl z lešení a během hovoru pracoval. „Snažíme se tuto místnost, která sloužila jako zázemí zpěvákům na kůru, zprovoznit. Měla by sloužit turistům, kteří se vydají po připravované poutní naučné stezce Skokovská cesta. Ta ve třech etapách propojí klášter v Teplé právě se Skoky,“ vysvětlil.

Tento barokní kostel Navštívení Panny Marie, který byl postaven v letech 1736 až 1738 stavitelem Johannem Schmidem, si v posledních letech oblíbili především lupiči. Po jejich nájezdech byla většina zařízení zcizena nebo zničena, zbytek uložen v depozitářích.

V roce 2006 zloději mědi těžce poškodili báně věží. Ty už jsou díky sdružení Pod střechou zpět na svém místě a záchrana kostela nadále pokračuje.