Trendem moderního školství v Karlovarském kraji je celoživotní vzdělávání. O tom je přesvědčený nový krajský radní pro školství Vratislav Emler (Doktoři), podle něhož je jedním z největších současných problémů zásadní rozdíl ve kvalifikovanosti mezi většími města a vesnicemi.

„V malých obcích a menších městech je velký problém se zaměstnaností, školstvím i vzdělaností. Tato situace začíná být už tragická. Dobře to nevypadá ani na obecních liduškách. Divím se, že základní umělecké školy konkrétně v Toužimi, Žluticích i Bečova ještě vůbec existují,“ konstatoval radní Emler, podle kterého není ani optimální aktuální provázanost mezi základními školami, které vlastní obce, a středními, jež provozuje naopak kraj.

„Trendem do budoucna by proto mělo být celoživotní vzdělávání. Jsou totiž taková místa v kraji, kde je opravdu velmi nízká,“ upřesnil Emler.

Krajské školství potřebuje změny. Jednou z těch nejzásadnějších je existence vysoké školy v kraji, která by dokázala udržet mladé lidi v regionu. Podle Emlera by přicházela v úvahu s přihlédnutím k možnostem Karlovarského kraje vysoká škola polytechnická.

Emler zároveň připustil, že některé kroky optimalizace, kterou realizoval jeho předchůdce Kamil Řezníček (ODS), byly opodstatněné. „Například abertamské učiliště bylo, co se týče energie, jedním z nejdražších v České republice. Co se ale pak stalo — prázdný objekt učiliště převedl kraj na obec a tamější starosta teď neví, co s ním. Řeklo se a, ale už se neřeklo b. Pro Abertamy to je nyní ekonomická past,“ podotkl Emler s tím, že některé optimalizační kroky nebyly správně vysvětlené.

„Otázkou tak například zůstává, zda školy, které měly tradici, neměly být raději zachovány, i když byly drahé,“ dodal radní Emler.