Potleskem, ale i pískotem přivítal dav na Festivalu politické písně v Sokolově manželku Jiřího Paroubka Petru. Ta na akci přijela, aby za svého chotě převzala cenu Český papaláš. Paroubek si cenu vysloužil v anketě, do které se zapojilo 3848 návštěvníků internetových stránek festivalu. V hlasování vyhrál s poměrem 67,1 procenta, čímž absolutně převálcoval své ostatní rivaly.

Při přebírání ceny Paroubková použila proslov, který parodoval udílení filmových Oscarů. „Přijela jsem, protože ta cena je pro nás velice důležitá. Ani nevím co říci, opravdu jsme to nečekali. A musím říci, že ani nemám slov. Takže děkujeme, děkujeme,“ prohlásila před publikem Paroubková.

„Váš manžel se nechal slyšet, že nepřijel, protože stříhá plot. Mohu se zeptat, co na té zahradě máte, že to musel ostříhat a nemohl přijet sám?“ otázala se moderátorka akce Ester Kočičková. „Já jsem tak dojatá, že ani nemohu říci, co tam vlastně máme. Nezlobte se,“ zůstávala v roli Paroubková.

Organizátoři z bezpečnostních důvodů na předávání cen nikoho z politiků do Sokolova nezvali. Obávali se totiž záměrných provokací. Když ale přislíbila účast Paroubková, pořadatelé požádali o podporu státní i městskou policii. Strážci pořádku tak na místě hlídali, jestli nedojde k nějakým excesům. Žádná vajíčka, jako na předvolebních mítincích, ale vzduchem nelétala. „Jirka půjde za mříže,“ zaznělo akorát z davu.

„Protože je to velmi nebezpečná událost, tak máme na pódiu dvě členky naší speciální ochranky – Sárinku a Aničku,“ zdůraznila Kočičková a ukázala na dvě malé holčičky, které utvořily jakýsi živý štít.

Anketa

Další kdo překonali v hlasování o Českého papaláše pětiprocentní hranici byli David Rath, Mirek Topolánek a Václav Klaus. A co v dnešní době podle organizátorů ankety vlastně takové papalášství znamená? Je to prý nemoc, která občas politiky postihuje.

Za absolutní Prasárnu roku lidé vybrali vyjádření nedůvěry vládě uprostřed hospodářské krize a uprostřed předsednictví Evropské unie. To se nelíbilo více než polovině hlasujících. Na druhém místě skončilo navrácení komunistů k moci. Další politický krok, který někteří lidé s nelibostí sledují, je placení regulačních poplatků z krajských rozpočtů a rezerv.

Stranou nezůstalo ani hledání Skokana roku. O tento titul se společně dělí Olga Zubová s Věrou Jakubkovou. Od lidí si vysloužily celých 43 procent. „Připouštíme, že na jednání a chování obou není nic typicky papalášského. Ale zase jsme nechtěli kvůli těmhle dvěma zavádět zvláštní kategorii Pipina roku nebo něco podobného. Svým počínáním tyto dvě rozhodně skokanky jsou,“ prohlašují na webových stránkách aktéři festivalu. Druhé pozice dosáhl Vladimír Dryml, třetí pak Marek Benda.