A právě výstava kontroverzních karikatur je jednou z akcí doprovodného programu, který zahájí festival v pondělí 15. června v sokolovském kině Alfa. Vernisáž proběhne netradičně v polovině výstavy, a to 19. června od 17 hodin na informační obrazovce města Sokolov na náměstí Budovatelů.

Jak uvádějí pořadatelé, ve výlohách najdete různé kousky. Od Václava Klause jako Ferdy Mravence přes zelené Zelené, trojokého Miloše Zemana až po Mirka Topolánka v poněkud zavánějící soudcovské paruce. Průběžně vedoucí politik hlavní ankety Český papaláš Jiří Paroubek je zde vyobrazen jako pitbul utržený z řetězu. Také ostatní kresby – muslim s useknutým glóbem, cesta do pekel, dostávají zasazením do výloh nový, netušený rozměr. Nijak se netlačí ven, jsou jakoby součástí scény ve výloze, stávají se částí naší reality, která může překvapit.

Některých si na první pohled leckdy divák ani nevšimne. „Reisenauerovy kontroverzní karikatury získávají v sokolovských výlohách nové, nečekané dimenze,“ řekl jeden z pořadatelů Miroslav Balatka.

Součástí festivalu je i další vernisáž pražské výtvarné skupiny Pode Bal, dále filmová a divadelní představení nebo koncerty skupin Friday a punkové legendy Znouzectnost. Zajímavá bude i beseda se členy skupiny Ztohoven, která má na svědomí takzvaný televizní jaderný výbuch.

Na závěr doprovodného programu se uskuteční v páteční podvečer Partnerský večer s Ester Kočičkovou a Lubomírem Nohavicou. Následující sobotu 20. června odstartuje v areálu sokolovské Bohemie open air koncert, na kterém Ester Kočičková vyhlásí výsledky ankety Český papaláš. Mimo jiné zahraje undergroundová legenda Plastic People of the Universe.

V areálu nabízejí pořadatelé návštěvníkům stanové městečko a parkování zdarma a nezapomněli ani na nedělní ráno. Jednadvacátého června od deseti hodin bude afterparty, kdy se podává snídaně se skupinou Kokrhel band. Více podrobných informací poskytují pořadatelé na internetových stránkách www.politickapisen.cz, kde může návštěvník zároveň hlasovat do gradující internetové ankety Český papaláš.

„Plakátů ve městě jsem si všiml, ale čerpám hlavně z internetu, kde jsou podrobné informace. O výstavě karikatur vím, ale ještě jsem neměl možnost ji vidět. Určitě si to ale nenechám ujít, nějaký čas ještě potrvá,“ řekl Milan Hottmar ze Sokolova.

Akci si nenechají ujít i další oslovení. „Politická píseň v Sokolově se mi zdá jako dobrá provokace a recese zároveň. Dozvěděl jsem se o ní od kamaráda a od té doby ji sleduji na internetu. Mám v plánu navštívit i open air koncert,“ sdělil Petr Hovorka z Chodova.